Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianame Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mahkeme ayrıca HDP milletvekilleri Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan ve Altan Tan hakkındaki iddianamelerin de kabulüne karar verdi.

Figen Yüksekdağ hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi

Şanlıurfa Ağır Ceza ile Asliye Ceza mahkemeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Urfa milletvekilleri Dilek Öcalan ve İbrahim Ayhan ile HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan hakkında hazırladığı iddianameleri incelemesini tamamlandı.

Mahkeme heyetleri, iddianamelerin kabulüne karar verdi.

Ne olmuştu?

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, geçen yıl Suruç’ta katıldığı etkinlikte ‘Biz sırtımızı Rojava’ya, Kobani’ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG, YPJ’ye dayıyoruz” sözleri nedeniyle 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

HDP milletvekilleri Dilek Öcalan ve İbrahim Ayhan’ın “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 5 yıla kadar, Altan Tan’ın ise “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ettiği iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER