Figen Yüksekdağ hakkında 15 yıla kadar hapis istemi

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, geçen yıl Suruç’ta katıldığı etkinlikte ‘Biz sırtımızı Rojava’ya, Kobani’ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG, YPJ’ye dayıyoruz” sözleri nedeniyle 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Figen Yüksekdağ hakkında 15 yıla kadar hapis istemi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, Rojava devriminin yıldönümü dolayısıyla Urfa’nın Suruç ilçesinde geçen yıl Ramazan Bayramı’nın son gününde düzenlenen mitingde “Biz sırtımızı Rojava’ya, Kobani’ye, IŞİD vahşetine karşı direnen halklara, insanlık mücadelesi yürüten YPG, YPJ’ye dayıyoruz” şeklindeki konuşması nedeniyle dava açıldı.

Yüksekdağ’ın konuşmasını “Örgüt propagandası yapmak” olarak değerlendiren Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, Yüksekdağ hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırladı.

Savcılık ayrıca HDP milletvekilleri Dilek Öcalan ve İbrahim Ayhan’ın “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 5 yıla kadar, Altan Tan’ın ise “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ettiği iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapsini istendi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER