Erdoğan: ABD YPG'ye destek vermeye devam ediyor...

Erdoğan: 5 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruzABD Ticaret Bakanı Ross'u Beştepe'de kabul eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Trump'la serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlanması konusunu gündemlerine aldıklarını belirtti.

Erdoğan: ABD YPG'ye destek vermeye devam ediyor...

VanEkspres - ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Türkiye’deki temaslarının beşinci gününde Beştepe’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüştü.

Erdoğan, ABD’nin YPG destek vermeye devam ettiğini söyleyerek, bu durumun kendilerini rahatsız ettiğini söyledi. Gülen’in iade edilmemesini de eleştiren Erdoğan, ekonomik ilişkilerde ise ticaret hacmini yükseltmekte kararlı olduklarını ifade etti.

Erdoğan, Ross’u kabulünde yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“DOSTUM TRUMP: Türkiye bölgesinde yaşanan kriz ve çalkantılara rağmen istikrarını korumaktadır. İş yapma kolaylığı ve yatırımlar açısından da oldukça cazip bir ülkeyiz. 20 milyar dolar seviyesinde seyreden ticaret hacmi gerçek potansiyelimizin oldukça altındadır. Trump’la ticaret hacmimizin 100 milyar dolara çıkartılması konusunda mutabakata vardık. Türkiye’de yatırım yapan, istihdam sağlayan ABD’li yatırımcılara büyük önem veriyoruz. Ülkemizde 1800’ün üzerinde ABD firması faaliyet gösteriyor. Biz daha fazla ABD firmasının ülkemizde yatırım yapmasını arzu ediyoruz. Her ABD’li yatırımcıya gereken destekleri vermeye hazırız. Trump ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlanması konusunu da gündeme aldık. İlgili bakanlarımız çalışmalara en kısa sürede başlayacaktır. Dostum Başkan Trump’la samimi ve güçlü bir diyaloğumuz var. Bu diyaloğu Trump’ın ülkemize yapacağı ziyaretle taçlandıracağımıza inanıyorum. Türkiye bölgesinde önemli bir üretim ve lojistik üssüdür. Üretim ve lojistik üssü olarak Türkiye’nin değerlendirilmesi her iki ülkeye de imkanlar kazandıracaktır. Göstergeler bu yıl turist sayısında 50 milyonun üzerine çıkacağımızı ortaya koyuyor. Dinamik piyasa yapımızla önümüzdeki dönemin en gözde yükselen ekonomilerinden biriyiz. Tüm bu imkanlardan ABD’li yatırımcıların da istifade etmesini istiyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER