Erciş Belediyesi Peynirciler Çarşısı yapımına başladı

Erciş Belediyesi yaptığı dev çalışmalarla ilçenin çehresini değiştirmeye devam ediyor. Daha önce Kasaplar Çarşısı inşa eden belediye aynı yerde Peynirciler Çarşısı yapımına başladı.

Erciş Belediyesi Peynirciler Çarşısı yapımına başladı

Erciş Belediyesi sürdürdüğü çalışmalarla ilçede ilkler gerçekleştirmeye devam ediyor. İlçede devam eden Kentsel Dönüşüm belirsizliğine alternatifler oluşturmak ve  ilçenin gerileyen ekonomisini canlandırmak için daha önce modern Kasaplar Çarşısı inşa eden belediye aynı yerde Peynirciler Çarşısı yapımına başladı. Eski Rus Pazarı alanındaki   2 bin  m2 alan üzerinde yapımına başlanan çarşı  toplamda 5 bin  m2 inşaat alanını kapsayacak şekilde tasarlanırken  çarşıda 53 dükkan, cafeterya, mescit,wc ve depo gibi birimlerin olduğu kaydedildi. DAKA (Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı) tarafından bölgede birinci seçilerek desteklenen proje ile  aynı zamanda ilçenin önemli dinamiği olan tarım ve hayvancılığın önünün açılması hedefleniyor. Diğer taraftan aynı yerde yapımına başlanacak Balıkçılar Çarşısı ile entegre tesis kazandıracak belediye  söz konusu kompleks  uygulaması ile ilçenin hijyen ve düzenine katkı sunmayı amaçlıyor.

'' Entegre tesislerle tarım ve hayvancılığın önünü açmak istiyoruz.''

Yapımına başlanan proje ilgili konuşan Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çalışanlarından Vahap Zengin , projenin  DAKA tarafından  bölgede birincilikle seçilerek desteklendiğini belirtirken daha önce yapımına başlanan Kasaplar Çarşısı ve proje aşamasında olan Balıkçılar Çarşısı ile ilçeye entegre tesisi kazandırmayı hedeflediklerini belirtti . Zengin  konuşmasının devamında '' Erciş tarım ve hayvancılık kentidir. Bunun pazarını oluşturarak tarım ve hayvancılığın önünün açılmasını hedefliyoruz. '' dedi. Projenin 2017 yılı içerisinde tamamlanacağını kaydeden Zengin , projenin toplamda yaklaşık 3  milyon TL 'lik bir maliyetinin olduğu söyledi.

''HDP'li belediye ile böylesi bir çalışma gördük''

Daha sonra konuşan yüklenici firma sorumlularından  Necmettin Yiğit , yapılan tesisin ilçeye çok şey katacağını vurgularken şimdiye kadar kamu kurumları tarafından böyle bir çalışma yapılmadığını kaydetti.  Yiğit :'' Kasaplar Çarşısı tamamlandı, Peynirciler ve Balıkçılar Çarşısı  da yapılıyor. Böylesi hizmetleri HDP Belediyesi ile  gördük''  diyerek projelerin ilçe halkına hayırlı olmasını diledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER