Emek Bileşenleri: Demokrasi ve barış istiyoruz!

Van Emek ve Demokrasi Bileşenleri'ni oluşturan 17 sivil toplum örgütü adına 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yapılan açıklamada "Demokrasi ve barış" vurgusu yapıldı.

Emek Bileşenleri: Demokrasi ve barış istiyoruz!

Gün dolayısıyla Feqiyê Teyran Parkı'nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya bileşen üyeleri beyaz giysi giyerek katılım sağladı.
Bileşenler adına açıklamayı İHD Van Şube yöneticisi Özlem Altun yaptı.
1 Eylül'ün tarihçesini anlatan Altun, "1939 günü Nazilerin Polonya'yı işgaliyle İkinci Büyük Emperyalist Savaş ardında milyonlarca ölü, milyonlarca yaralı, harabeye dönmüş kentler ile büyük bir acı ve gözyaşı bıraktı. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi." dedi.

GÜNÜMÜZ OLAYLARI 
Günümüzde yaşanan çatışma ve savaşlara da değinen Altun, şunları söyledi:
"Ancak geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, dünyayı yöneten güçler hala savaştan, kan dökmekten, barbarlıktan geçmedi! Uzun süredir Suriye ve Irak'ta savaş sürüyor. Siyasal iktidar öteden beri yanlış olan Suriye politikasındaki ısrarını Cerablus'la sürdürüyor. Hala kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor."

"DEMOKRASİ VE BARIŞ İSTİYORUZ"
OHAL uygulamasını da eleştiren Altun, taleplerinin demokrasi ve barış olduğunu ifade etti. Altun, şunları kaydetti: "Bizler Kürt sorununda ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş/şiddet odaklı politikaların derhal terk edilmesini, barışçıl ve demokratik yollarla çözüm için gerekli adımların acilen atılmasını istiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER