Dengê Meyman, Umut, Emek ve Gençlik

Bugün sizinle bir başarı öyküsünü değil gerçek yaşanmışlığı paylaşmak istiyorum.

Dengê Meyman, Umut, Emek ve Gençlik

Dengê Meyman Müzik Topluluğu ve kurucusu Deniz Yavuncu. Ama daha önce genç bir öğrenciyle hocasının kesiştiği noktaya değinmeden başlamak istemiyorum.

            Kızımız annesi ve babası ayrı yaşayan gençlerden biri ama hikâye daha aile bağları kopmamışken yaşanıyor. Annesi onun tüm planlamalarını yapmış, hayatının geri kalan kısmı için mesleğini bile belirlemişti. Ona sadece üniversiteyi kazanmak kalmıştı. Genç kız, 2009’ da İzmir’de okuduğu lisenin tiyatro bölümünde oynuyordu. Müziğe de ilgisi vardı. Annesi bunun bir hobi ve geçici bir heves olduğunu, gerçek hayatta asla olamayacağı, topluma ve aile yaşantısına aykırı olduğundan gösterdiği başarıyı görmemezlikten geldi. Okuduğu lisenin tiyatro gösterisinde, annesine kızının devam etmesi için öğretmenlerinden teklif geldi. Anne asla deyip elinin tersiyle bu fırsatı reddetti. Biliyor musunuz tam da yerindeyken bir noktaya daha değinmeliyim. Aşk sadece karşı iki cinsin duygusal olarak birbirlerine tutulmaları, kapılmaları değil aynı zamanda aşk, iş, düşünce, idealler, toprak, çocuk, aile gibi daha sayamadığım kavramlar uğruna verilen mücadeledir. İşte o genç kızda böylesi bir aşk vardı. Fakat yaşadığı sorunlardan dolayı sanat aşkını kendi içinde gizli gizli yaşıyor onunla dans ediyor, sevmekten de vazgeçmiyordu.  Çünkü kendi dünyasında onunla bir bütündü. Talihsizlik bu ya daha lise sıralarındayken annesi babası ayrılan ve annesiyle yaşamaya başlayan genç kız bu sürecin de etkisiyle sanata daha da bağlandı. İzmir’den Van’ a yerleşen anne ve iki çocuğu yeniden yaşama tutunmaya çalışırken genç kızın gözden kaçmayan başarısı yine kendini gösterdi. Anne ikinci kere ve üstelik de devlet tiyatrosu sanatçıları tarafından yapılan çalışma teklifini reddetti. Genç kız girdiği üniversite sınavında iktisat bölümünü kazandı ama hiç mutlu değildi hâlbuki anne bu durumdan çok memnundu. Ne de olsa evladı güvencesi olan bir meslek için uğraşıyordu. Mutluluk mu? O da zamanla olurdu. Tam da bu süreçte genç kız bir hocayla tanıştı. Deniz YAVUNCU. Kimdir bu hoca?

            Yaklaşık 2004’den beri Van’da yaşıyor Deniz YAVUNCU. Kürt bir anne ve Türk bir babanın oğlu. Mezopotamya ve kültürünü çok benimsemiş, bölgeyi tüm zorluklarına ve yokluklarına rağmen seviyor. Çok daha başka bir yaşam şekli sürdürme imkânı varken Van’da yaşamayı tercih ediyor.  Bu süreç içerisinde çok kıymetli çalışmalara da imza atıyor. Kendisi Meyman Müzik Atölyesinin kurucusu ama kurucusu dediğime bakmayın atölyede tam bir kollektif yaşam söz konusu. Zaten Deniz Hocanın da asıl amacı bu. Oradaki gençlere dayanışmayı, komünal yaşamı aşılamak. Ki başarmış da. Belki de evinde bir bardağı bile mutfağa götürmeyen gençler orada her işe koşturuyor. Bu bir yaşam şekline dönüşüyor. Üstelik herhangi bir mecburiyetten değil tam tersine sevgi ve istekle gerçekleşiyor.

            Meyman atölyesi başlı başına bir gençlik merkezi gibi.  Her yaştan ve her kesimden gencin hem eğlenerek hem de öğrenerek verimli vakit geçirdiği, zorlu zamanlarda bir aile birlikteliğiyle paylaşımlarda bulunulan bir mekan. Özellikle böylesi bir zamanda yani gençlerin her türlü kötü alışkanlığa maruz kalabileceği, zarar görebileceğidönemde duruşu karakteri ve müziğin etkisiyle inanılmaz bir sinerji yaratmış Deniz Hoca. Ayrıca insanları seven, haksızlığa gelemeyen, baskılara ve sömürüye karşı, barışa susamış, özgürlüğe hasret, ezilmişin yanında ve gençliğin kalp atışının ibresi gibi. Usta mı usta bir yoldaş ve mesleğinin piri. Öğrencileri kendisine sevgi ve muhabbetle bağlı.Atölyede özellikle Mezopotamya’nın en kadim çalgısı olan erbane eğitimleri veriliyor.  Bununda Van’da ki öncülerinden biri Deniz Hoca.

            Bir tarafıyla gönüllülük, bir tarafıyla haksızlıklara direniş, bir tarafıyla birliktelik ve daha nice değer burada yerini buluyor. Pırıl pırıl gençler onun sayesinde eğitim ve konservatuvar bölümlerinde aynen hocalarının yolunda devam ediyor. Bu öğrencilerden bazılarıyla yaptığım sohbetten kesitler paylaşmak istiyorum. Bana DengêMeyman’ı ve Hocanızı anlatır mısınız dedim. Gençlerden gelen cevaplar çarpıcıydı. İlk konuştuğum genç, hocasıyla tanışmadan önce amaçsız olduğunu, çoğu vaktini okey ya da playstatian salonlarında harcadığını belirtti. Atölyeye katılışı ile birlikte hocasının özellikle batı kültürüyle büyümüş olmasına rağmen Kürt kültürüne bu denli yakın oluşunun ilgisini çektiğini ve müziğe yöneliş sebebi olduğunu paylaştı.  Diğer bir genç, hocasının ona ve arkadaşlarına hayatı öğrettiğini, onları ben değil biz kavramıyla tanıştırdığını paylaştı. Bir diğer genç, özellikle adalet konusunda hocaları sayesinde hassaslaştıklarını belirtti. Hocasıyla yolları müzikte kesişen genç kızın da görüşlerini aldım.Tüm engellere rağmen iktisat bölümünü bırakıp müzik öğretmenliği bölümünü okuyorum, bulunduğum şuan ki noktaya gelmemi sağlayan, bana verdiği güven ve kazandırdığı iş disiplini anlayışı için hocama sonsuz minnet borçluyum ve tek hayalim bayrağı ondan devralmak dedi.

            Elbette ki DengêMeyman Müzik topluluğu… Büyük çoğunluğu üniversitenin müzik bölümü öğrencilerinden oluşan bu grup geçen hafta muhteşem bir konser verdi. Hep birlikte keyifle izledik. Heyecanlarıyla amatör, sunumlarıyla profesyonel olan bu insanları dinlerken samimiyetlerinin sahneden taştığını gözlemledim. Oradaki herkes gibi bende çıkarken kendilerini yaşattıkları geceden dolayı tebrik ettim.

            Yapmam gereken iki şeyi hepinizin şahitliğinde gerçekleştirmek istiyorum. İlki kızımın hayallerini gerçek yapan, ona inanan DengêMeyman ailesine ve hocası Deniz YAVUNCU’ya sonsuz teşekkürler ve saygılar.

            İkincisi ise geç de olsa dört yılını kendisinden bilinçsiz bir şekilde, sırf insanlar ne der kaygısıyla çaldığım için canım kızımdan hepinizin huzurunda özür diliyorum.

           

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER