Demirtaş’ın Avukatından yeni tahliye açıklaması

Demirtaş’ın Avukatından yeni açıklama: Tahliyesine...

Demirtaş’ın Avukatından yeni tahliye açıklaması

VanEkspres -  Ankara 20’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karardan sonra Demirtaş’ın tahliyesi önünde herhangi bir engel kalmadığını belirten Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Aydın Erdoğan, “Sayın Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var artık. Şu anda bir engel kalmadı artık” ifadesini kullandı.

Halkların Demokrasi Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Aydın Erdoğan, katıldığı bir toplantıda, Demirtaş’ın Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılandığı dosyada mahkemenin 2 Eylül günü tahliye kararı verdiğini, savcılığı “yeniden tutuklama” talebiyle itirazının da bir üst mahkeme olan 20’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiğini hatırlattı.

Avukat Erdoğan, “Bundan sonra Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde kalması için bir sebep kalmadı” diyerek şunları dile getirdi:


“Bilindiği üzere Sayın Demirtaş’ın daha önce bir konuşmasından dolayı aldığı 4 yıl 8 aylık bir cezası vardı. O cezanın karşılığını halihazırda yatmış bulunuyor. Yani bugün Türkiye’de mevcut yürürlükteki yasalara göre şu anda ona verilen cezasını yatmış durumdadır. Bazı bürokratik işlemler var, gecikmeler oluyor. Bizim elimizde olmayan nedenler, bizim tam olarak bilemediğimiz nedenler var. Ama her an Sayın Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var artık. Şu anda bir engel kalmadı artık.”

Selahattin Demirtaş’ın tutuklanması için hukuki hiçbir gerekçe olmadığını vurgulayan Avukat Erdoğan, “Verilen mahkumiyet cezası tamamen kanunsuzdu. Yani o 4 yıl 8 aylık ceza, bir barış konuşmasında, tamamen ülkede barışı tesis etmek için yapılan çabaları anlattığı bir konuşmadan ötürüydü. Örgüt propagandası yaptığı sayılarak cezalandırıldı. Asla öyle bir niteliği yoktu ve tamamen kanunsuz olarak cezalandırıldı” sözlerine yer verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demirtaş hakkında verdiği karara değinen Erdoğan, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu karar hakkında hamle yapacaklarını söylediğini hatırlattı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özgürlük
Özgürlük - 5 ay Önce

Serbest kalsa ne olacak ki adam en azında cezaevinde özgürce kitap yazıp düşüncelerini dile getirebiliyor ..

SIRADAKİ HABER