Demirtaş Kobani Eylemlerinden Bir Gece Önce Başbakan İle Görüşmüş

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş 6-8 Ekim’de yaşanan Kobani eylemlerinden önce Başbakan Davutoğlu ile görüştüğünü ifade etti.

Demirtaş Kobani Eylemlerinden Bir Gece Önce Başbakan İle Görüşmüş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Doğan Haber Ajansı’na (DHA) konuştu.

Kobani eylemlerinin yaşandığı 6-8 Ekim 2014 tarihinden bir gün önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Kobani’deki IŞİD kuşatmasının ağırlaştığı ve Türkiye’de halkın sokaklara döküldüğünü anlattığını belirten Demirtaş şunları söyledim.

“Ben 5 Ekim akşamı sayın Başbakan ile kapalı bir telefon görüşmesi yaptım. 10 dakika kadar. Aslında kamuoyu bu görüşmeyi bilmiyor. Fakat, ben o görüşmede 10 dakika boyunca sayın Başbakan’a şunu anlatmaya çalıştım. Biz Başbakan ile konuştuğumuzda çağrı falan da yapmamıştık. ‘Şu anda insanlar sokağa çıktı’ dedim, ‘Her tarafta sokağa çıkıyor insanlar, durum çok kritik ve lütfen bu gece müdahale edelim, ne olur bu gece ne yapılacaksa birbirimize yardım edelim ve sınır kapısı IŞİD’in eline geçmeden gerekli desteği sunalım’ dedim. Çünkü, ‘Söz vermiştiniz. Üzerinden bir hafta geçti görüşmemizden söz vermiştiniz, destek olunacaktı ama olmadınız ve insanlar çok öfkeli ve şu anda sokaktalar haberiniz var mı’ dedim.

“Çağrı da yapmamıştık. Sayın Başbakan bunu inkar edemez herhalde. Bütün ricalarıma, ısrarlarıma rağmen durumu anlamaktan uzak, oyalamacı, ciddiyetsiz bir tavır sergiledi. Bir Başbakana yakışmayan, bir Başbakan sorumluluğu ile hareket etmediğini anlamıştım ve durumu okuyamadığını arkadaşlarıma belirttim ve ‘Başbakan durumu okuyamıyor, durumun ciddiyetinin farkında değil’ demiştim.

“Şimdi çıkmış beni suçluyorlar, ama kusura bakmasınlar konuşacak çok şey var ama inşallah geniş zaman bütün bunları kısmet olur Başbakan ile bir canlı yayına çıkarsak beraber tartışırız. Biz Amerika’nın, onun bunun uşaklığını asla yapmadık. Asla hiçbir yerden kirli ilişki içerisine emir talimat ilişkisi içerisine girmedik. Bir halk çocuğuyuz, bir halk hareketiyiz, bir Türkiye partisiyiz. Ülkemizin zararına toplumun, halkın zararına olacak hiçbir iş içerisinde olmadık, olmayız.”

Kobani eylemlerinde yaklaşık 50 kişi hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER