Dede : 'Vali ya istifa etmeli ya da görevinden alınmalıdır'

HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, Van Valisi M.Emin Bilmez’in kentte OHAL’i devam ettirdiğini ve tüm demokratik faaliyetlerin yasaklandığını belirterek, “ Bu bir kenti yönetme değil, yönetememe halidir. Van Valisi ya istifa etmeli ya da görevinden alınmalıdır” diye konuştu.

Dede : 'Vali ya istifa etmeli ya da görevinden alınmalıdır'

VanEkspres - Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in göreve geldiği Ocak ayından bu yana kentte tüm eylem ve etkinlikleri yasaklamasına ilişkin tepkiler sürüyor.


Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede şunları söyledi :

 “OHAL uygulamaları devam ediyor. Yasalarla güvence altına alınmış propaganda hakkımız bile yasaklandı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, tüm eylem ve etkinlikleri kenti boyutunda yasaklıyor. Van’da OHAL hala devam ediyor. Van’da tüm demokrat kurumlar, tecridin kırılması, açlık grevi eylemcilerinin talebinin kabul edilmesi için  demokratik etkinlikler düzenliyor.  Buradan bir kez daha ifade ediyoruz… Van Valisinin tutumu kabul edilemez. Valilere bazı yetkiler verilmiş ancak bunu sınırsız kullanmaları diye bir durum söz konusu değil. Bir Vali genelgesi ile anayasal haklar askıya alınamaz. Van Valisi Van’da güvenliği sağlayacak bir yeterliliğe sahip değil. Tutsak aileleri, demokrat kurumlar, emek örgütleri tecridin kırılmasını istiyor. Toplanma hürriyet, düşünce hürriyeti anayasal güvence altına alınmıştır.  Van Valisi bu kenti yönetecek birikime sahip değil. Yasaklamalara tabi tutarak kenti hareket edemez hale getirdi. Bu bir yönetme durumu değil, yönetememe durumudur. Van Valisi, böyle bir yetenekten ve cesaretten yoksunsa, bu kenti anayasal ve uluslar arası sözleşmelere uygun yönetemiyorsa görevini bırakmalı ya da Vali’nin değiştirilmesi talebimizdir. Toplum bir sıkışma yaşıyor ve kendini ifade etmek istiyor. Biz kentimizde kaos istemiyoruz…

Barışçıl gösteri yapma hakkına kesinlikli müdahale edilmemelidir.” diyerek söylerine son verdi. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 15:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Başkan
Başkan - 9 ay Önce

Aynen katılıyorum ohal devam ediyor vali yi alsinlar

SIRADAKİ HABER