Dede, mahkeme 'FETÖ'cü hakimlerin kararını onadı

HDP Van İl Eş Başkanı Avukat Ümit Dede, mahkeme kararının Türkiye yargısı açısından kara bir leke olduğunu söyledi...

Dede, mahkeme 'FETÖ'cü hakimlerin kararını onadı

Van KCK ana davasında Mahkeme,  ‘FETÖ üyesi’ oldukları iddiasıyla tutuklanan ve meslekten ihraç edilen hakim ve savcıların verdiği ancak Yargıtay tarafından bozulan hapis cezalarını onadı. Yargıtay 16. Dairesinin bozma kararı üzerine Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi’inde yeniden görülen ‘KCK Van Ana Davası’nda yargılanan siyasilere ceza yağdı. Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’ya 8 yıl 9 ay, diğer isimlere ise 7 yıl 6 ay ile 8 yıl 9 ay arasında değişen hapis cezaları verildi. Mahkeme tutuksuz tüm sanıklar hakkında da hükmen yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Van’da bugün görülen duruşmada daha önce ki duruşmada alınmadığı kadar olağanüstü polisiye tedbirler alındı. Duruşmaya Bekir Kaya dışında yargılanan diğer siyasetçiler katılmamasına rağmen mahkeme onların savunmalarını almadan karar verdi. Kaya ve diğer siyasetçiler hakkında 2012 yılında hapis cezası veren Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi hakim ve Savcıları 15 Temmuz’un ardından FETÖ üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklanmış ve meslekten ihraç edilmişti. Yargılamayı değerlendiren HDP Van İl Eş Başkanı Avukat Ümit Dede, mahkeme kararının Türkiye yargısı açısından kara bir leke olduğunu kaydetti. Daha salona girerken salonda ki durumun hükmün daha önce alındığını gösterdiğini belirten Dede, “ Mahkemeye girerken gördüğümüz atmosfer yine bir yerlerden talimat alınmışçasına karar verildiğinin göstergesiydi.2011 yılında karar verilmiş ve Yargıtay kararı bozulmasına rağmen mahkeme Yargıtay’ın bozma gerekçeleri bile görülmedi. Dosya kısmında örgütsel faaliyet mi, siyasi faaliyetleri mi şeklinde Yargıtay Siyasi faaliyetler olduğuna karar vermişti ama Savcı ve Mahkeme yine bugün böyle bir ayrıma gitmeden tüm arkadaşlarımız hakkında ceza isteminde bulundu.” Diye konuştu.

‘SAVUNMA HAKKI İHLAL EDİLDİ’

Duruşmada sadece Bekir Kaya’nın hazır bulunduğunu ve onun dışında hiçbir sanık duruşmada hazır bulunmadığını kaydeden Dede, “ Mütalaaya karşı savunma yapılması gerekirken bu savunma hakkı kişilerin elinden alındı. Daha önce ilk yargılamada Belediye Eş Başkanımız Bekir Kaya ve İl Başkanı Cüneyt Caniş en üst sınırdan ceza verilmiş ve Yargıtay bunu da bozma sebebi yapmıştı. Ancak daha en üst ceza verilmişken dahi hükmen yakalama kararı çıkarılmamıştı. Daha önce ki kararı veren hakimlerin tümü FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen ve bir çoğunun tutuklandığının belirtilmesi gerekiyor. FETÖ’cüler bile hükmen yakalama kararı vermemişken, bugün böyle bir karar verilmesinin hukuken hiçbir izahı mümkün değil. Yani FETÖ üyesi tutukladıkları insanların aldığı kararı bugün kendileri onayladılar. “ ifadelerini kullandı. Bugün eşi benzeri görülmemiş bir mahkeme görüldüğünü dile getiren Dede, “ Evrensel hukuk değil düşman hukuku işleti. CMK’de belirtilen usül işlemlerine uyulmadı. Düşman hukuku çerçevesinde yapılan yargılamada sanıkların savunması alınmadan, son sözleri sorulmadan verilen cezalar hukukla izah edilemez.Bu siyasal iktidarın güdümüne girmiş yargının bir kararı olarak görüyoruz. Bu yargılama hukuki bir yargılama değil. Siyasal iktidarın kendine muhalif olarak gördüklerini yargı eliyle ıslah etme çabasıdır.” Şeklinde konuştu. Geçen hafta haklarında hapis cezası verilen HDP’nin bir önceki dönem Eş Genel Başkanı Demirtaş ve 26. Dönem milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in yargılamasının da aynı politika çerçevesinde yürütüldüğünü kaydeden Dede şöyle konuştu : “ Onlar nasıl ki yargının verdiği karşısında yılgınlığa düşmeyeceklerini belirtmişse Sayın Bekir Kaya’da mücadeleyi sürdüreceklerini ve cezaların kendileri için bir gerekçe olamayacağını belirtmişlerdir.Evrensel hukuk ve hatta Türkiye Cumhuriyeti yasalarına aykırı olarak verilen bu cezaları kınadığımızı, siyasi mücadeleyi devam ettireceğimizi, yürütmenin sopası haline getirilmiş yargı kararlarının bizi yılgınlığa götürmeyeceğini HDP Van İl Örgütü olarak bir kez daha belirtmek isteriz.

” DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU

  Van’da, 2012 yılında Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde "KCK Van Ana Davası" olarak görülen davada; Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya, Cüneyt Caniş ile Veli Avcı’ya 15’er yıl, Nezahat Ergüneş, Halis Çakır ve Metin Adugit’e 13'er yıl 6’şar ay, Mehmet Şirin Yıldız, Mihriban Şah ve Murat Durmaz’a 12’şer yıl, İhsan Güler, Abdulkerim Sayan ve Derviş Polat’a 9’ar yıl, Hecer Sarıhan’a da 7 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. Bu karar ardında temyize gönderilen dosya Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. 


Vanhaberdar

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER