DBP: Öcalan Özgür Olmadan Barış Olmaz

Demokratik Bölgeler Partisi 4'üncü olağan kongresi öncesi Diyarbakır'da toplantı. Diyarbakır'da Partinin tüm organları ile bir araya gelerek düzenlenen toplantıda konuşan Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, ''Öcalan Özgür Olmadan barış olmaz'' dedi.

DBP: Öcalan Özgür Olmadan Barış Olmaz

van ekspres

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 9 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan 4’üncü Olağan Kongresi öncesi, Diyarbakır’da tüm organlarının katılımıyla toplantı gerçekleştirdi. Diyarbakır il binasında bulunan Vedat Aydın Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya, DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, DBP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Fikriye Aytin ve DBP yöneticileri katıldı. 


‘Bir kişi de kalsak mücadele sürecek’

Toplantıda konuşan DBP Eş Genel Başkanvekili Gülcihan Şimşek, kongre öncesi 8 ilde toplantı gerçekleştireceklerini belirtti. Kürt siyaseti üzerinde yoğun bir baskının olduğunu belirten Şimşek, “Biz asla pes etmeyeceğiz. Her gün ev baskınları ile arkadaşlarımız gözaltına alınıyor. Bu şekilde bizi terbiye etmeye çalışıyorlar; fakat tutsaklık bizi yıldıramayacak. Bir kişi bile kalsak bu mücadele yürüyecek. Ortadoğu’da mazlum halkın direnişi 40 yıldır sürüyor. İstiyorlar ki, Ortadoğu’da büyük bir katliam yaşansın ve tüm halklar yok olsun. Buna izin vermeyeceğiz. Ortadoğu halkları faşist devletlerin saldırısına her yerde direnerek cevap oldu. Halk diliyle, diniyle, kültürüyle özgürce yaşamak istiyor. Kürdistan’da halk üzerinde güçlerini göstermeye çalışıyorlar. Engellemeler, baskılar ile halkı sindirmeye çalışıyorlar. Her gün topraklarımız bombalanıyor” diye konuştu. 

‘Bakur’u da özgürleştireceğiz’

Tüm halklar açısından önemli bir süreçten geçildiğini dile getiren Şimşek, “Tüm halkları etkileyen ve etkileyecek olan baskılar yaşatılıyor. AKP ve MHP ittifakı, Kürtlerin sonunu getirmek için atılan bir imzadır. Kürtler üzerinde inkar ve imha politikaları devam ediyor. Halkları parça parça etmek istiyorlar” dedi.

7 Haziran seçimleri ile başlayan ve 15 Temmuz darbesinin ardından yoğunlaşan saldırılara dikkat çeken Şimşek, “OHAL’i darbecilere yaptıklarını söylediler; fakat tüm DBP ve HDP yöneticilerini, vekillerini tutukladılar. DBP ve HDP’ye oy veren, destek veren tüm halklara yöneldiler. Biz mücadelemizle nasıl Rojava’yı özgürleştirdiysek, Bakur’u da özgürleştireceğiz. Tüm halklarımızın özgürlüğü için mücadele etmeye devam edeceğiz. Sayın Öcalan’ın perspektifleri ile de halkımız ile yeni bir mücadele yolu çizeceğiz. Barış ve özgürlük susup izleyerek gelmeyecektir. Ancak Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü esas alarak onun perspektifleri ile çizeceğimiz mücadele yolu ile Kürdistan’ı özgürleştirebiliriz” diye konuştu. 

‘Kürt halkının mücadelesini büyüteceğiz’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de dikkat çeken Şimşek, “Tecrit hukuki ve insani değil” dedi. “Öcalan özgür olmadan barış olmaz” diyen Şimşek, şöyle devam etti: “Özellikle kadınlar olarak her alanda güçlenecek ve irademize sahip çıkacağız. Bu süreç böyle devam etmeyecek. Bu süreç karşısında bir araya gelerek yeni yol haritamızı çizeceğiz. Devam eden baskılar altında belirleyeceğimiz yol haritasıyla Kürt halkının mücadelesini büyüteceğiz." 

Şimşek’in konuşmasının ardından toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti.

Kaynak:1habervar.com

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER