Darbeyi araştırma komisyonuna AKP neden üye vermiyor

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “MHP, HDP ve CHP komisyona üye verdiler. AKP üye vermedi. Binali Bey’e sormak zorundayım. Neden arkadaş bu komisyona milletvekili görevlendirmiyorsunuz?” dedi.

Darbeyi araştırma komisyonuna AKP neden üye vermiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mecliste darbe girişimini araştırmak için kurulan komisyona AK Parti’nin henüz üye bildirmediğini belirterek, “Şu soruyu sormak zorundayım Binali Bey’e: Neden arkadaş siz darbeyi araştırma komisyonuna milletvekili görevlendirmiyorsunuz, hangi gerekçeyle. Bu darbe girişiminin siyasal ayağının ortaya çıkarılması lazım. Bu darbe girişiminin ana sorumlularının ortaya çıkması lazım.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

“14 yıldır kimler Türkiye’yi bu hale getirdi?”

“Türkiye tarihinin en derin krizini yaşıyor dedik umursamadılar. Türkiye tarihinin en derin krizlerinden birini yaşamaya devam ediyor. 14 yılın sonunda nasıl oluyor da Türkiye bir darbe girişimiyle karşı karşıya geliyor? Bu ortam nasıl oluşturuldu? 14 yıldır kimler Türkiye’yi bu hale getirdi? Ağlıyoruz, sızlıyoruz, şehitlerimiz var diyoruz iyi de kim getirdi bu duruma bizi?

“Çağdaş demokratik ülkeler geçmişi iyi analiz ederler.

“Üye vermeyen sadece AKP”

“Geçmişle hesaplaşalım. 15 Temmuz darbe girişimiyle hesaplaşalım. Bu süreçte en dik kurum TBMM’dir. Onurlu durdu hep beraber. 4 siyasi parti de onurlu bir duruş sergiledi, ortak metin hazırladı ve imzaladı. Parlamento görevini yaptı.

“CHP’li vekiller araştırma önergesi verdi. 26 Temmuz’da oy birliğiyle karar alındı. Bugün 17 Ağustos. Bütün partiler MHP, HDP ve CHP üyelerini verdiler. Üye vermeyen sadece AKP. Binali beye sormak zorundayım.

“Neden arkadaş siz darbeyi araştırma komisyonuna milletvekili görevlendirmiyorsunuz, hangi gerekçeyle. Bu darbe girişiminin siyasal ayağının ortaya çıkarılması lazım. Bu darbe girişiminin ana sorumlularının, siyasal ayağının ortaya çıkması lazım.

“FETÖ’yü kimler yerleştirdi?”

“Yargıda ne olur bilmiyoruz. Yasama organını bunu araştırması lazım. Pek çok kişiyi davet edip dinlemek gerek. Kimler yerleştirdi bu FETÖ terör örgütü üyelerini. Bunu araştırmazsak görevimiz yapmamış oluruz.

“TBMM’nin görevidir”

“Sorumluları ortaya çıkarmak TBMM’nin temel görevidir. Bunun için TBMM’yi güçlendirmemiz lazım. Yıllardır uyardık. Bu musibet başımıza geldi. Bir şeyler yapmamız lazım. Siyasetçiler olarak bunun gereğimi yerine getirirse darbe olmaz.

“Demokrasi olmadan darbeyi önleyemezsiniz”

“Birinci kural şu. Herkese söylüyorum. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset sokmayın.

“Yargıtaya 160 militan atadılar. Şimdi o militanların tamamını yargıdan çıkardılar. Eee biz ne söyledik?

“Bu süreç bize laikliğin önemini anlattı.

“Demokrasi olmadan darbeyi önleyemezsiniz. Üçüncü sınıf demokrasi istemiyoruz. Neden birinci sınıf olmasın? Bunun yolu Türkiye’yi darbe hukukunda arındırmaktır. Yüzde 10 seçim barajından arındırmaktır.

“Yüzde 10 barajını kaldıralım”

“Olmaz dersen demokrasiyi getirme konusunda ikircikli davranıyorsundur. yüzde 10 barajını kim getirdi? Darbeciler. Darbelere karşı değil miyiz?

“Darbeye karşıysak bu darbe hukukunu değiştirelim. Yok bu kalsın diyorlar. Bu seçim sistemini değiştireceğiz. Çağrım bütün siyasi partilere. Bu ayıptan Türkiye’yi kurtarmalıyız.

“Meclis çok güçlü değil”

“Parlamento güçlendirilmeli diyoruz. Herkes evet diyor.

“Meclis çok güçlü değil arkadaşlar. Milletvekilleri soru önergeleri verirler. Bürokrasi soru önergelerini 15 gün içinde cevaplandırılması gerekir. 20 ay, 3 yıl yanıtlanmayan soru önergeleri var. Bakan diyor ki boşver, milletvekilinin soru önergesine cevap mı verilir?

“Komisyonlar kuruluyor, bürokratlar komisyonlara davet ediliyor. Emin olun bürokratların çoğu Meclis’i adam yerine koyup gelip bilgi dahi vermiyorlar.

“İstihbaratın başında olan bir kişi TBMM’ye gelip bilgi vermiyorsa onu destekleyen bakan ve başbakandır demektir.

“Amerikan Kongresi’ne Pentagon’dakiler gidip her türlü bilgiyi veriyorsa bizim de bürokratlarımız her türlü soruya cevap vermelidir.

Numan Kurtulmuş’a istifa çağrısı

“Bugün bir kanun hükmünde kararname yayımlandı. Özel Harekat için alınacaklar KPSS’ye girmeyecekler. Ayakkabı boyacısının oğlu giriyor, genel müdürün çocuğu da giriyor. Ama diyorlar ki şimdi OHAL var. Nasıl seçeceksin? Bizim partideki arkadaşlara çağrı yapıyorum diyeceksin. Buradan Numan Kurtulmuş’a sesleniyorum. Daha dün liyakat dedin bugün yaşanan bu. İstifa et kardeşim.

“Bazı hakimler önüne geleni tutukluyor”

“Bin suçlunun aramızda dolaşması bir mazlumun hapse girmesinden daha evladır denilir. Yargıda bazı hakimler tutuklama kararı almazsa FETÖ’cü damgası yiyeceğim diye önüne gelen her zanlıyı tutukluyor.

“Gazetecilerin tutuklanmasını dünyaya anlatamazsın”

“OHAL’e karşı olduğumuzu söyledik. Gazeteler kapanıyor televizyonlar kapanıyor. Gazetecilerin tutuklanmasını dünyaya anlatamazsın. Neymiş yazılarıyla FETÖ’yü övüyormuş. Kardeşim peki Meclis kürsüsünde FETÖ’yü övenlere ne yapacaksınız?

“Cadı avı başlatmak çok tehlikelidir”

“Darbe girişimi suç mu, suç. Zanlılar yargılansın mı, evet yargılansın. Soru şu, nasıl yargılanmalılar? Baskı, şiddet, işkence görmüşlerse bütün bu süreç boşuna gider.

“Şimdi herkes sevmediği adamı FETÖ’cü diye ihbar ediyor. Cadı avı başlatmak çok tehlikelidir.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER