Daily Telegraph: Kürt Devleti'nin temelleri atılıyor!

İngiliz Daily Telegraph Gazetesi yazarı Con Coughlin, “Kürtler, kaosun hüküm sürdüğü Suriye ve Irak’ta sessizce Kürt devletinin temellerini atıyor” yorumunda bulundu.

Daily Telegraph: Kürt Devleti'nin temelleri atılıyor!

Con Coughlin, Kürtler’in Suriye ve IRak’ta geleceğini analiz ettiği yazısında şu ifadeleri kullandı:
“Türkiye ve Irak karşı çıkabilir ancak bağımsız Kürdistan savı giderek güçleniyor. Kürtler, kaosun hüküm sürdüğü Suriye ve Irak’ta sessizce Kürt devletinin temellerini atıyor.”

 

“IŞİD’in yenilgiye uğratılması için sürdürülen uzun ve tatsız süreçte Kürtler kendilerini etkin ve güvenilir müttefikler olarak kanıtlamayı başardı” diyen Con Coughlin, şöyle devam etti:

“Irak’ta geçen yıl Şengal Dağı’nın IŞİD’den geri alınmasında önemli rol üstlenen Peşmerge Güçleri, şimdi uzun süredir beklenen Musul harekâtına hazırlanıyor. Suriye’deyse YPG ve müttefikleri Kobane’nin IŞİD’in eline geçmesini engelleyerek önemli bir ikmal hattını savundu.

Geçtiğimiz günlerde ise Kürtler’in öncülüğündeki muhalif güçler Menbic’i IŞİD’in elinden alarak Cerablus’a ilerlemeye başladı. Menbic IŞİD’den alındıktan sonra halk IŞİD yönetimi altında uzatmak zorunda kaldıkları sakallarını keserek kutlamalar yapıyordu.”

Con Coughlin, “Kürtler’in IŞİD’e karşı savaştaki katkısı Batılı müttefikleri için çok değerli. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, kısa zaman önce Peşmerge Güçleri için ‘Son derece kabiliyetli ve motiveli’ diyordu”  diye yazdı.

Daily Telegraph yazarı, “Türkiye’nin IŞİD yerine Kürtler’i hedef alması, Ankara’nın bir müttefik olarak yeniden sorgulanmasını da gerektiriyor. Türkler Suriye’deki savaşa karşı takındıkları dengesiz tutumla zaten bugüne kadar NATO’nun sabrını fazlasıyla test etti” dedi.

 

“Güvenilir istihkâm”

“Bağımsız bir Kürt devleti, giderek ortadan kaybolan modern Ortadoğu yapısı içerisinde Batı’ya güvenilir bir istihkâm sağlayabilir” Con Coughlin, şunları kaydetti:

“Bağdat ya da Şam ile müzakere etmeye çalışmaktansa bağımsız bir Kürdistan Batılı ülkelere dostane bir seçenek sunabilir.

Ancak Kürtler bağımsızlık hayallerini canlı tutmak istiyorlarsa başta Türkiye olmak üzere komşu ülkelerin toprak bütünlüğü için tehdit unsuruna dönüşmeyeceklerini net bir şekilde ortaya koymalılar.

Aksi takdirde, Kürtler’in kuracağı yeni devlet bağımsızlığı kutlamak yerine zaten kana bulanmış Ortadoğu’da yeni bir çatışmanın fitilini ateşler.”

Kaynak: ZERnews

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER