CHP'li Sarıhan Cezaevindeki HDP'li vekilleri Ziyaret Etti

CHP'li Sarıhan Cezaevindeki Gülmen ile Özakça ve HDP'li Baluken ile Çelik'i Ziyaret Etti

CHP'li Sarıhan Cezaevindeki HDP'li vekilleri Ziyaret Etti

Van Ekspres - Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Şenal Sarıhan, Sincan Cezaevi’nde bulunan HDP milletvekilleri İdris Baluken ve Burcu Çelik ile KHK ile ihraçlarına karşı açlık grevi eylemi yaparken tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı ziyaret etti.

 

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sincan Cezaevi’nde bulunan HDP milletvekilleri İdris Baluken ve Burcu Çelik ile KHK ile ihraçlarına karşı açlık grevi eylemi yaparken tutuklanan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı ziyaret etti.

Baluken: Tutuklamaya gösterilen gerekçeler kürsü dokunulmazlığı kapsamında

Sincan F Tipi Cezaevi’nde, TBMM’de  yaptığı konuşmalar gerekçesiyle tutuklu bulunan Baluken, tutuklanmasına neden olan konuşmaların tümünün Meclis’te yapılmış olması nedeniyle kürsü dokunulmazlığı kapsamında ve bu nedenle suç iddiasının hukuka aykırı olduğunu hatırlattı. 5 Haziran Pazartesi duruşmada, hukuka uygun bir sonuç almayı beklediğini ifade etti.

Baluken "Ülkede büyük bir hukuksuzluk yaşanıyor. Bu hukuksuzluğun mağduru olan toplumun yüzde ellisini aşkın kesimleri olarak eşit, özgür ve barışçıl bir Türkiye için hep birlikte mücadele etmeliyiz" dedi.

Baluken 4 Kasım 2016’da tutuklanmış ve 30 Ocak 2017’de tahliye edilmişti. Baluken, 16 Şubat’ta bacağından ameliyat olmasının ardından taburcu edildiği 17 Şubat’ta yeniden tutuklanmıştı.

Çelik: Cezaevindeki ihlalleri inceliyordum, şimdi cezaevindeyim

19 Nisan’da Muş’ta gözaltına alınarak tutuklanan ve 35 gün yalnız tutulan HDP Muş Milletvekili ve TBMM  İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Burcu Çelik "Tutuklanmadan önce TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi olarak cezaevinde yaşanan hak ihlallerini inceleyen ve hukuka aykırı uygulamaların düzeltilmesini için mücadele veren bir kişi olarak şimdi cezaevinde olmam beni en çok etkileyen konulardan biri” dedi.

"Tutuklanmak ve cezaevine alınmak ikinci bir cezaya dönüştürülüyor. Bu konuda yapılması gereken çok şey var. Tutuklanmam da bir hukukçu olarak ifade ediyorum ki tümüyle dayanaksıdır.  Muş’ta yargılanıyor olup Ankara’da tutuklu bırakılmam Komisyon çalışmaları sırasında bir çok kez ifade ettiğim gibi ağır bir insan hakkı ihlalidir. Bu durumda olan sadece ben değilim bir çok tutuklu insan aynı hak ihlaline maruz kalıyor.

"3 yaşındaki kızımı dışarıda bırakarak buradayım. Söylemek istediğim haksız tutuklamalar ve infaz hukukun yarattığı sorunlar pek çok insanı etkiliyor. Kadınlar, çocuklar, anneler… Yine de umutluyum, özgürlüğün, barışın demokrasi ve eşitliğin inşasında güçlerimizi birleştireceğimiz ve başarıya ulaşacağımıza inanıyorum."

Gülmen ve Özakça'ya B1 yerine Benexol veriliyor

Sarıhan, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın hareketlerinde belirgin bir ağırlaşma olduğunu gözlemlerken  Gülmen ve Özkaça’nın günlük ativitelerini zar zor yaptıklarını, kas  ve eklem ağrılarının artmış olduğunu belirtti.

12 kilo kaybeden Nuriye Gülmen ile 22 kilo kaybeden Semih Özakça cezaevi hekiminin muayenesini kabul etmiyor. Ankara Tabip Odası’nın görevlendireceği bir hekimin durumlarının takibini yapmasını isteyen Gülmen ve Özakça hücrelerinin soğuk olmasından da şikayetçi.

Sarıhan, grevcilerin temel ihtiyacı olan, beyni ve sinir sistemini koruyan B1 vitamini almalarının engellendiğini yerine Benexol verildiğini belirtti. 

Gülmen ve Azakça'dan mesaj

Açlık grevcileri  Sarıhan aracılığıyla kamuoyuna şu mesajı iletti:

“Bizi tutuklayıp tecrit ederek, büyüyen mücadelemizi engellemek, halkan koparmak; haklı mücadelemizde halkın yanımızda olmasını engellemek istediler ama bu amaçladıklarını başaramayacaklar. Bugün biz eskisinden daha güçlüyüz; toplumdan uzak olsak bile toplumsal desteği yanımızda hissediyoruz. Çünkü biz haklıyız, kazanacağız. İşlerimizi geri alana kadar mücadele edeceğiz.”

Sarıhan, Gülmen ve Özakça'nın kendilerine bilinçlerinin kapanması durumunda müdahale edileceğinin söylendiğini fakat bunu kabul etmediklerinin bilinmesini istediklerini aktardı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER