CHP’li Cihaner: YSK bize uyarı yaptı, HDP’ye KHK’li başkan tuzağı kuruldu!

CHP Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner, YSK'nin KHK'li başkanlara mazbata verilmemesi kararını "tezgah" olarak niteledi, İzmir'de seçilme yeterliliği olmayan adayları için kendilerine uyarı yapıldığını ancak benzer bir uyarının HDP'ye yapılmadığını söyledi

VanEkspres - YSK’nin, adaylıklarında bir sakınca görmediği HDP’nin KHK’li başkanlarının mazbatalarını gasp ederek AKP’lilere vermesinin yankısı sürerken, CHP Parti Meclisi üyesi İlhan Cihaner yaşanan sürecin tümünün organize olduğunu işaret eden bir açıklama geldi.

Tele1’deki “Türkiye’nin Seçimi” programında Hilmi Hacaloğlu’nun sorularını yanıtlayan Cihaner, KHK’lilere vekillik yolunun açılırken belediye başkanlığı yolunun tıkalı olmasının hukuken kabul edilemez olduğunu söyledi.

Cihaner, YSK’nin KHK’li isimleri aday olamayacağı yönünde uyarmamasını ise “tezgah” olarak niteledi, İzmir’de CHP’li bir aday için kendilerine uyarı yapıldığını, ancak benzer bir uyarının HDP’li adaylara yapılmadığını söyledi. Cihaner şöyle konuştu:

Milletvekili seçiminde olduğu gibi yerel seçimlerde de bir aday listesi verilir, onların hukuki olarak bir engelinin olup olmadığı hem yurttaşların itirazıyla hem de YSK’nın, ilçe seçim kurullarının incelemesiyle gözden geçirilir ve denilir ki “Hayır, senin sabıkan var, aday olamazsın.”

Biz bunu İzmir’de yaşadık, Berkin Elvan protestosunda yaptığı konuşmadan dolayı 1 yılın üzerinde bir mahkumiyet verilmiş olan adayımızın bu yüzden adaylığı kesinleşemedi.

Şimdi, madem ki engel, KHK’lı olmak engel, bu insanlara “Siz aday olmayın” demesi gerekiyordu. İşte burada tuzak açığa çıkıyor. Çünkü AKP’nin oraları başka türlü alma ihtimali yok. Çünkü eğer öyle olsaydı, ilgili partililer başka aday gösterecekti ve o adaylar kazanacaktı. Hukukun herkese eşit uygulanması lazım. %60’la, 70’le alınan yeri AKP’nin alması mümkün mü? Tuzak burada ortaya çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 23:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Haydar ceylan
Haydar ceylan - 3 ay Önce

Demokrasi savaşı itiraz edilerek verilmez. Güçlü bir demokrasi cephesi oluşturulmasının ardından birbirini izleyen ve aşan aktif kitlesel mücadelelerle verilir. Tarihsel gerçeklerin önerdiği demokrasi mücadelesi ancak böyle bir oluşumla sağlanabilir. Toplumun umut ve beklentileri cılız seslerle ya da anlamsız itirazlarla faşist düzene karşı korunamaz.

SIRADAKİ HABER