Çavuşoğlu: Müttefiklerimizden dayanışma bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak açıklama yapıyor.

Çavuşoğlu: Müttefiklerimizden dayanışma bekliyoruz

VanEkspres - Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeydoğusundaki operasyon hakkında NATO Genel Sekreteri’ne bilgi verdiklerini söyleyip, Türkiye’nin müttefiklerinden dayanışma beklediğini belirtti.  Dışişleri Bakanı, “NATO’ya katkılarımızı ve fedakarlıklarımızı yapmayı sürdüreceğiz ancak müttefiklerimizin de bizimle dayanışma sergilemesi en doğal ve meşru beklentilerimizdir. Türkiye’nin meşru endişelerini anlıyoruz demek yetmez, bu dayanışmayı açık bir şekilde görmek istiyoruz” dedi.

STOLTENBERG: ENDİŞELERİMİZİ PAYLAŞTIK

Stoltenberg ise harekatla ilgili endişelerini paylaştığını söyleyerek, “Gerilimin artırılmaması, daha fazla istikrarsızlığa sebep olunmaması ve insanların acılarının artırılmamasının gerektiğini anlattım” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri, Suriye’de tutulan yabancı IŞİD savaşçılarının Suriye’de kalması gerektiği görüşünü vurguladı.

‘YPG’YE NASIL BAKIYORSUNUZ?’

Toplantının soru-cevap kısmında, Stoltenberg’e ‘NATO’nun YPG’ye nasıl baktığı’ soruldu. Genel Sekreter, “NATO’nun kamuoyuna açık bir terör listesi olmadığını’ söyledi. Stoltenberg, “YPG konusunda müttefiklerimiz arasında bir fikir birliği oluşmadı” derken, NATO’nun Suriye’nin kuzeyinde yer almadığına dikkat çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER