Bölge Barolarının Gündemi 'Açlık Grevleri'

Van Barosunun da hazır bulunduğu, açlık grevlerine ilişkin Meclis Başkanı Mustafa Şentop’la yaptıkları görüşmede, sorunun çözümü konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı.

Bölge Barolarının Gündemi 'Açlık Grevleri'

VanEkspres - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ile Dersim, Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Batman, Bingöl, Van baro başkanları, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin dün TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Kamu Baş Denetçisi Şeref Malkoç’la görüştü.

Dersim Barosu görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Meclis Başkanı ve Kamu Baş Denetçisi ile yapılan görüşmelerde sorunun çözümü konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunulduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Sorunun bir an önce iç hukukumuz ve evrensel hukuk kuralları çerçevesinde kimsenin zarar görmediği insancıl bir yöntemle çözülmesini temenni ediyoruz. Ayrıca baştan beri belirttiğimiz üzere insan hayatını riske atan bu eylemleri açlık grevi ile ölüm orucundaki kişilerin kendi hayatlarına telafisi imkansız zarar vermemesi ve insan hayatına verdiğimiz önem ve değer gereği ve bizlere başvuran aile ve annelerin istemi üzerine herkese sorunun çözümü ve sonlandırmaları çabasının çağrısını yapıyoruz" denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER