Belediye Engelli ve Kanserli Çalışanları İşten Çıkardı

Geçtiğimiz günlerde Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'nda taşeron olarak çalışan 34 işçi hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldı. İşten atılan 34 kişinin arasında özürlü bir çalışan ile kanser tedavisi gören bir çalışanda var.

Belediye Engelli ve Kanserli Çalışanları İşten Çıkardı

İşlerine son verilen işçiler Van İnsan Hakları Derneği'nde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına destek veren Van İHD Başkanı Murat Melet, yaşanan durumun kabul edilebilinir olmadığını söyledi.

Melet, Ramazan Ayı'nda 34 işçinin hiçbir gerekçe gösterilmeden çıkarılması kabul edilir bir durum olmamakla birlikte, "Şu anda belediyeyi yöneten mevcut kayyum ve arkadaşları her gün din vurgusu yaparken 34 işçiyi Ramazan'da kapının önüne koyabiliyor. Bu işçiler arasında duyma engelli bir arkadaşımız ile kanser hastası bir arkadaşımız da var. Bu insanlara hiçbir gerekçe gösterilmemiş; ancak hangi gerekçe olursa olsun bu karar ne vicdani ne de ahlaki değildir" dedi.

Çıkarılan işçiler adına basın açıklamasını okuyan Özdemir Örnek, yaşanan durumu şöyle aktardı; "Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'nda çalışan biz 34 taşeron işçi daha Kayyum tarafından Ramazan'da kapının önüne konulduk. 124 işçi arasında 34 kişinin işine hiçbir gerekçe gösterilmeden son verildi. Çıkarılanlar arasında 29 kişi Van'dan 5 kişi de Erciş'te bulunuyordu. Çıkarılanlar arasında 2 kadın arkadaşımız da bulunuyor. Yine bir işitme engelli arkadaşımızın da bizimle birlikte işine son verildi.

İhaleyi alan Urartu Peyzaj Otomasyon firmasının personeli tarafından, şube müdürlüğü daire başkanlığı ve genel sekreter yardımcıları tarafından hazırlanan liste yine şirket yetkililerince şube müdürlüğüne verilmiştir. Ulaşım dairesi'nde çok büyük emekler vererek bugüne kadar çalışan bizler tek bir kalemle kapının önüne konulduk ve emeğimiz gaspedildi. Duyma engelli arkadaşımız sizler için nasıl bir tehlike arzetti Bu tarihten itiraben bütün mercilerle görüşmeler yaptık ancak hiçbir sonuç alamadık. Buradan bizlerin ekmeği ile oynayanlara sormak istiyoruz Hadi bizleri diyelim ki bir bahane ile Ramazan Ayı'nda işten çıkardınız;

Peki kulağı duymayan engelli arkadaşımız Metin Oktay'ı hangi sebeple işten çıkardınız?

Kanser tedavisi gören Harun Çimen arkadaşımız sizler için nasıl bir tehlike arzetti?

Bu kadar din vurgusu yaptığınız Ramazan Ayı'nda 32 kişinin evine, çoluk çocuğuna ekmek götürmesine nasıl bir ruh hali ile engel oldunuz?

Örnek, yaşanan bu duruma tepki göstererek, "Buradan bir kez daha sesleniyoruz; Siyasi ve piskolojik dayatmalara 'hayır' diyerek işimizi geri istiyoruz. Açlıkla terbiye edilmeye 'hayır' diyerek işimizi geri istiyoruz. Bütün dayatmalara ve baskılara 'hayır' diyerek işimizi geri istiyoruz. Engelli ve kanser hastası olan arkadaşlarımıza reva görülen bu duruma 'hayır' diyerek işimizi geri istiyoruz. Bu minvalde bütün demokratik kurum ve kuruluşlara çağrı yapıyoruz. Lütfen emeğimizin gaspedilmesine karşı verdiğimiz bu mücadelede yanımızda olun" diye konuştu. İşçiler belediyedeki bütün mercilerle görüştüklerini ve sonuç çıkmadığını belirtti. İşçiler, durumun bu şekilde sürmesi halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar gideceklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER