Başkan Kaya: Araziler Açık Arttırma İle Peşkeş Çekildi

HDP Edremit İlçe Örgütü seçim çalışmaları kapsamında ilçe de sürdürdüğü çalışmalarına devam ediyor.

Başkan Kaya: Araziler Açık Arttırma İle Peşkeş Çekildi

Edremit’te düzenlenen toplantıda konuşan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya,” Bunlar açık artırmayla Van halkına ait olan birçok araziyi birilerine peşkeş çekerek sattılar. Yine TOKİ’lerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ait ücretsiz kömürleri kazanlarda yakarak halktan “yakıt gideri” adı altında para alıyorlar. Bunu yapan da AKP’den Van Milletvekili aday adayı olan birisinin kardeşidir” dedi.

Van’da seçim çalışmaları devam ederek HDP İl Örgütü çalışmalarını hızlandırarak seferberlik ruhu ile 7 Haziran seçimlerine hazırlanıyor. HDP Edremit İlçe Örgütü seçim çalışmaları kapsamında ilçe de bulunan DSİ, TEDAŞ ve Van Şöförler ve Otomobilciler Odası üyeleri ile bir araya geldi. Seçim çalışmaları kapsamında yapılan kurum ziyaretlerine HDP Van Milletvekili Adayı Tuğba Hezer, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya, HDP’li yöneticiler katıldı. HDP’liler ilk olarak DSİ Van 17’nci Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek yetkilerle görüştü. Daha sonra TEDAŞ’ı ziyaret eden HDP’liler burada TEDAŞ yetkilileri ile bir araya geldi. TEDAŞ’ta çalışanlarının odalarını ziyaret ederek çalışanlarla selamlaşan Hezer ve Kaya çalışanlardan HDP için destek istedi.

HDP’liler daha sonra Edremit’te bir Van Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından bir lokantada düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya HDP’lilerin yanı sıra Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul ve çok sayıda şoför katıldı. Toplantıya katılımlarından dolayı HDP’lilere teşekkür eden Tuğrul, 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye başarılar diledi. Ardından konuşan HDP Van Milletvekilli Adayı Tuğba Hezer, AKP’nin yıllarca halkı kandırdığını ve sömürdüğünü ifade ederek toplumun tüm kesimlerinden AKP’nin bu faşizan yaklaşımına “dur” demek için HDP’ye destek vermelerini istedi.

AKP’nin çözüm sürecini işi geldiğinde savunduğunu belirten Hezer, işine gelmediği zaman ise,’çözüm sürecini biz başlattık, biz yoksak çözüm de yok’ tehditlerini savurduğunu söyledi. AKP’nin DAİŞ ile insanlığı katlettiğini kaydeden Hezer,” Bizler asla Kobanê’de DAİŞ’in AKP eli ile yarattığı katliamları unutmayacağız. AKP ve DAİŞ’e en büyük dersi 7 Haziran seçimlerinde vereceğiz” dedi.

Kaya: Sarayın aylık gideri 21 trilyon Van’a gelen para ise 7 trilyon

Toplantıda konuşan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya ise seçime ve Van gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 7 Haziran seçiminin referandum seçimi olduğunu söyleyen Kaya, Türkiye’nin dönüşümü ve demokrasisi için önemli olduğunu ifade ederek,” AKP’nin 13 yıllık iktidarından sağcısı, solcusu, inancı ve farklı mezhebe bağlı olan toplumun tüm kesimleri bir şekilde AKP’nin gazabına uğradı. Bu gazap her şekliyle tüm baskıcı ve tehditvari anlayışı ile devam ediyor. Türkiye’de ki siyasal sistem sürekli krizler yaratan bir sistemdir. Erdoğan 13 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. Şimdi ise bir başkanlık sevdasına tutuşmuş. Bu defa ki amacı başkan olarak herkese sahip olmak istiyor. İşte bunun için bu seçim çok önemlidir. Bizler ya tek adamlığa evet diyeceğiz, yada gerçek bir demokrasi ve kardeşlik birliği içerisinde yaşayacağız. Onun istediği başkanlık sistemi Saddam’ın Esad’ın başkanlık sistemidir. Kendine bir saray yapmış, o sarayın aylık gideri 21 trilyon. Van 1 buçuk milyonluk bir şehir. Van’a gelen aylık gelir ise 7 trilyon civarında.” İfadelerini kullandı.

Kaya: HDP bunların kimyasını bozmuş

Van’da 1 çocuğun polisin panzerine taş attığı için tutuklandığını söyleyen Kaya, Mersin ve Adana’da ise HDP bürolarına yönelik düzenlenen bombalı saldırılarda tek bir kişinin dahi halen açığa çıkarılmadığını belirtti. Erdoğan ve AKP’nin tek hedefinin HDP olduğunu kaydeden Kaya,” Erdoğan ve Davutoğlu ne CHP’ye ne de MHP’ye hiçbir şekilde karışmıyor. İkisinin de tek uğraşı HDP olmuş. Çünkü kendilerine karşı muhalefet yürüten tek partinin HDP olduğunu iyi biliyorlar. Yine HDP toplumun tüm kesimlerinden aday gösteren tek parti olduğu için bunların zoruna gidiyor. Davutoğlu sürekli HDP’ye parmak sallıyor. Bunun nedeni de HDP’nin bunların kimyalarını bozmasından dolayıdır” dedi.

‘Van halkına ait araziler açık artırmayla birilerine peşkeş çekildi’

AKP Van Milletvekili Adayı Burhan Kayatürk’ün hayali projelerle utanmadan halen Van halkını kandırdığını belirten Kaya, TOKİ’lerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ait ücretsiz kömürlerin halka ücretli bir şekilde satıldığını aktardı. Kaya,” Burhan Kayatürk bundan 4 yıl önce Van’da birçok hayali projeyi dillendirerek kendisinin Van’ı Türkiye’nin modern şehri haline getireceğini söylüyordu. Ama ne oldu aradan 4 yıl geçmesine rağmen o projelere ait tek bir çivi dahi Van’a çakılmadı. Bunlar açık artırmayla Van halkına ait olan birçok araziyi birilerine peşkeş çekerek sattılar. Yine TOKİ’lerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ait ücretsiz kömürleri kazanlarda yakarak halktan “yakıt gideri” adı altında para alıyorlar. Bunu yapan da AKP’den Van Milletvekili aday adayı olan birisinin kardeşidir. Yine Van depremi olunca Van’ın afet bölgesi ilan edilmesi için birçok girişimde bulunduk. Ama AKP’li Van milletvekilleri kendileri bunun karşısına çıkarak Van’ı afet bölgesi ilan edilmesine izin vermediler.” diye belirtti.

 

Kaya: Türkiye anayasası darbe anayasasıdır

Türkiye anayasasının darbe anayasası olduğunu söyleyen Kaya, AKP’nin 13 yıllık iktidarını bu darbe anayasası ile sürdürdüğünü ifade etti. Erdoğan’ın Kuran-ı Kerim ile seçim mitinglerine değinen Kaya, en son Saddaam’ın elinde Kur-an ile meydanlara çıktığını söyledi. Kaya,” Kürdistan’da elinde Kur-an ile gezen Erdoğan, İzmir’e gittiği zaman ise,’İzmir’de birahanelerin kapanmamasının teminatı benim’ diyor. İşte Erdoğan böyle bir insandır. Oy için her şeyi yapar” dedi. Van’da oy kullanılmama oranın çok yüksek olduğunu söyleyen Kaya, Van halkından 7 Haziran’da sandıklara giderek iradelerini sandığa yansıtmaları çağrısında bulundu. Yine Türkiye’de yaşanan sorun ve sıkıntılarının en önemlisinin Türkiye’de etkili bir muhalefetin olmadığından kaynaklandığını aktaran Kaya,” Eğer Türkiye’de etkili bir muhalefet olsaydı bu kadar sorun olmazdı. Türkiye’de ciddi anlamda en etkili muhalefeti yapan tek parti HDP’dir. Onun için herkesin HDP etrafından kenetlenmesini ve HDP’yi meclise gönderecek çoğunluğu istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER