Barış Annelerinin 1 Günlük Nöbeti Başladı

Van’da tecrit ve savaş politikalarını protesto etmek amacıyla Barış Anneleri Meclisi öncülüğünde bir günlük oturma eylemi başlatıldı.

Barış Annelerinin 1 Günlük Nöbeti Başladı

KJA tarafından başlatılan ‘Önderliğime, toprağıma, özgürlüğüme sahip çıkıyorum’ kampanyası çerçevesinde Van Barış Anneleri Meclisi Üyeleri Fegiyê Teyran parkında başlattıkları oturma eylemi PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde tecrit ve katliam politikalarını protesto etti.

Oturma eylemine geçmeden önce basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Barış Anneleri Meclisi Üyeleri, DBP İl Eş Başkan Vekili Nazmiye Acar,  HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Muş Milletvekili Burcu Çelik ile KJA Aktivistleri katıldı.

Basın açıklamasında ilk olarak konuşan Barış Annesi Zekiye Kaya, Öcalan’ın barış için yıllardır gösterdiği çabalara karşılık devletin, hükümetin hep savaş politikası yürüttüğünü söyledi. Öcalan’ın derhal serbest bırakılmasını isteyen Kaya, Barış Anneleri olarak gerekirse yine canlı kalkan olacaklarını ve barış mücadelesinden taviz vermeyeceklerini kaydetti.

Kaya’nın ardından konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ise, Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasına tepki  göstererek başladı. Özgür Gündem Gazetesinin bugüne kadar uğradığı her türlü katliam, bombalama, tutuklama ve işkencelere rağmen ayakta durduğunu kaydeden Özgökçe, “ Özgür Gündem gerçekleri yazdığı için saldırıya uğruyor, Özgür Gündem gerçeklerden taviz vermediği için, halktan, ezilenlerden, emekçilerden yana yayın politikası nedeniyle saldırıya uğruyor. Buradan bir kez daha hükümete sesleniyoruz. Bu politikalarınızdan derhal vazgeçin ve gazetecileri serbest bırakın.” Dedi.

Konuşmaların ardından Anneler bir günlük oturma eylemine başladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER