Barış Anneleri açlık grevinde

Barış Anneleri, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için birçok kentte eş zamanlı olarak üç günlük açlık grevi başlattı. “Çözümün anahtarı İmralı’da” diyen anneler, İmralı kapılarının derhal açılmasın istedi.

Barış Anneleri açlık grevinde

Van Haber- Barış Anneleri, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride dikkat çekmek amacıyla birçok kentte eşzamanlı olarak üç günlük açlık grevi başlattı. 

Unkapanı’nda bulunan binalarında eylemi başlatan İstanbul Barış Anneleri Meclisi, salona “Sayın Öcalan’ın sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü için durmayacağız” pankartını astı. 3 gün sürecek olan eylemlerini başlatan barış anneleri kendileriyle özdeşleşen ve barışı simgeleyen beyaz tülbentlerini bir kez daha taktı. 

İSTANBUL: ÇÖZÜMÜN ANAHTARI İMRALI'DA 

aşlattıkları eyleme ilişkin açıklama yapan Barış Annesi Ezine Dal, Öcalan üzerindeki tecridin bugün başlatılmadığını belirterek, tecridin 18 yıldır kesintisiz sürdüğünü ifade etti. Öcalan’ın Kürtlerin iradesi olduğunu ifade eden Dal, “Bu tecrit sadece Önderlik üzerinde değil bir bütünen Kürt halkına karşı yürütülmektedir” dedi. 

Diyarbakır’da siyasetçilerin girdiği açlık grevine değinen Dal, “Önderlikle 11 Eylül 2016’da kardeşi görüştü. O zamandan bu yana kendisinden bir daha haber alamıyoruz. Avukatların, heyetin, ailesinin herkesin devamlı olarak gitmesini istiyoruz. Önderlik özgür olmadan hiçbir halk özgür olmaz” diye konuştu.

“Barışın ve çözümün anahtarı İmralı’dadır” diyen Dal, Öcalan ile görüşme yapılmadığı takdirde savaşın süreceğine işaret ederek, “Bu kan ne zamana kadar sürecek. Annelerin gözyaşları ne zamana kadar sürecek” diyerek herkese duyarlılık çağrısı yaptı.

DİYARBAKIR: TECRİTLE BİR YERE VARILMAZ

Diyarbakır’da Barış Anneleri Meclisi üyeleri,  Öcalan üzerinde uygulanan tecride ve cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek için 3 günlük açlık grevi eylemi başlattı. Barış Anneleri Meclisi binasındaki eylemi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ve DBP İl Eşbaşkanı Ruken Akça ziyaret etti. Barış Anneleri adına açıklama yapan Nafiye Yiğit, her yerde açlık grevini başlattıklarını söyleyerek, “Biz anneyiz canımız acıyor. Zindanlardan çocuklarımızın tabutlarını çıkmasını istemiyoruz. Öcalan üzerinde uygulanan tecridin kaldırılması için hükümetin ve Adalet Bakanlığı’nın bir an önce adım atmasını istiyoruz” diye konuştu. Tecrit ve kanla asla bir yere varılamayacağını söyleyen Yiğit, tecride karşı açlık grevini sürdüreceklerini dile getirdi. 

ARSLAN: KÜRT HALKI VE DOSTLARI TEDİRGİN 

DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan da medyada Öcalan ile ilgili çıkan haberlerin Kürt halkı ve dostlarını tedirgin ettiğine dikkat çekti. Arslan, hükümetin Öcalan üzerinde uygulanan kirli tecridi sürdürmekte ısrar ettiğini söyleyerek, Barış Annelerinin ve başka yerlerde başlatılan açlık grevlerinin bir uyarı olduğunu dile getirdi. Arslan, “Bizim için tecridin anlamı, AKP hükümetinin Türkiye halklarını savaşmaya ve çatışmaya çalışmasıdır" diye konuştu. 

BATMAN’DA CPT VE ADALET BAKANLIĞI’NA DİLEKÇE

Batman’da da açlık grevine giren Batman Barış Anneleri Meclisi üyeleri de, hükümete, Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi çağrısında bulundu. Anneler, ayrıca CPT’nin Öcalan’la bir an önce görüşmesi gerektiğini ifade etti. Anneler, alkışlar eşliğinde açıklamayı sonlandırdı.

Öte yandan HDP Batman il yöneticileri Öcalan üzerinde uygulanan tecride ilişkin Bursa Cumhuriyet Savcılığı, CPT ve Adalet Bakanlığı’na toplu dilekçe gönderecek.

VAN: TECRİDİ KIRACAĞIZ 

Van Barış Anneleri Meclisi üyeleri de, Öcalan üzerindeki tecridin son bulması için 3 günlük açlık grevine başladı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasında başlatılan açlık grevinin yapıldığı salona "Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak" pankartı asılırken, HDP Van Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, MYK üyeleri, HDP ve DBP il eşbaşkanları ile çok sayıda kişi annelere destek verdi. 

Van Barış Annesi Meclis Üyesi Kewê Işık, Öcalan'ın 18 yıldır İmralı Cezaevi’nde haksız ve hukuksuz bir şekilde tutulduğunu söyledi. Işık, "Barış Anneleri olarak eş zamanlı her yerde açlık grevi başlattık. Devlet bize bir açıklama yapacağına daha da susuyor. Yaptığımız açlık greviyle tecridi kıracağız. Bir an önce Önderimiz ile görüşmeler sağlanmalı ve İmralı Cezaevi'nin kapıları derhal açılmalıdır" dedi.  

Açıklamanın ardından zılgıt ve alkışlarla açlık grevi başladı. 

İZMİR: BARIŞIN YOLU İMRALI'DAN GEÇER

HDP İzmir İl Örgütü’nün Öcalan’a ilişkin başlattığı açlık grevini İzmir Barış Anneleri Meclisi ve Tevgera Jinen Azad (TJA) devraldı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasında devam eden eyleme ilişkin konuşan Barış Annesi Behiye Yalçın, Öcalan'dan haber alınmadan Türkiye'de hiç bir sorunun çözülemeyeceğini söyledi. Dökülen kanın son bulmasını isteyen Yalçın, “Kürt Halk Önderi ile görüşüldüğü zaman akan bu kan son bulacak. Akan kanın önüne geçilmezse her yer kan gölüne dönecek. Kimsenin ölmesini istemiyoruz. Artık bu topraklara barışın gelmesini istiyoruz. Bunun yolu da Sayın Öcalan ile diyalogdan geçer" dedi. 

Öcalan'ın sadece Kürt halkı için değil, bütün halkların özgürlük ve barış umudu olduğunu belirten Barış Annesi Medine Gümüş ise,  "Bu devlet barışın önüne geçmek için elinden geleni yapıyor. Bir halkın Önderinden haber alınamamasının hiç bir adalette ve hukukta yeri yoktur. Öcalan'ın üzerindeki tecridin kalkması, ailesi ve avukatlarıyla görüşme yapılması sağlanana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 

Açlık grevini ziyaret eden HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de, Barış Anneleri’nin her zaman, her konuda halka öncülük ettiklerini söyledi. 1 Kasım Dünya Kobenê Günü ve HDP Milletvekillerinin tutuklandığı dönemin yıldönümü olduğunu hatırlatan Önlü, Öcalan üzerindeki tecridin bu iki günde saklı olduğunu belirtti. 

Önlü, bütün halklar ile birlikte hareket etmenin herkesin ihtiyacı olduğunu belirtirken, “Önderliğimizin tecritten çıkması ve özgürleşmesi için eylem etkinliklerimizi geliştirmeliyiz. Eğer buradan bir sonuç çıkmazsa son daha karanlık. Eğer Sayın Öcalan tekrar bu sürece dahil olmasa faşizm sarayı herkesi siler süpürür. Bundan dolayı dayanışmayı artırıp tecrit kapılarını mücadele ederek kıralım" dedi.

Kaynak: mezopotamyaajansi

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER