Bakan'a Van Havaalanını Sordu!

HDP’li Sarısaç Ulaştırma ve Altyapı Bakanına Van Havaalanını sordu

Bakan'a Van Havaalanını Sordu!

Van Ekspes - HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç TBMM'de Yapımı devam eden ve Uçak biletlerini

 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan'a Van havaalanını sordu.

 

HDP Van Milletvekili Sarısaç Van Ferit Melen Havaalanı’nda devam eden tadilat çalışmalarının uzaması neticesinde yaşanan sorunlar sıkça yerel basına yansımaktadır. Van ve ilçelerinin yanı sıra çevre illere de hizmet veren Van Ferit Melen Havaalanı’ndaki tadilatın bitmemesi nedeniyle ortaya çıkan mağduriyetler Sivil toplum kuruluşları tarafından da kamuoyuyla paylaşılmaktadır dedi.  

Sarısaç, 2017 yılında 1 buçuk milyon yolcunun taşındığı havaalanının tam kapasiteyle çalışmaması sonucunda uçak sefer sayılarının neredeyse yarı yarıya azaldığı ve buna bağlı olarak taşınan yolcu sayısında azalmanın olduğu belirtilmektedir. Bu da zaten kullanılabilir fert gelirinin en düşük olduğu iller arasında yer alan Van’da uçak biletlerinin çok daha pahalı olmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde tadilatın yaz dönemine denk gelmesinden dolayı transit uçuşlarda da sorunlar yaşanırken Van’ın iç turizm potansiyeli de zarar görmüştür diye konuştu.

HDP Milletvekili Sarısaç, Bakan Turhan’a şunları sordu

  1. Van Ferit Melen Havaalanı’nda devam eden tadilat çalışmalarıyla ilgili olarak Bakanlığınızda hangi bilgiler bulunmaktadır?
  2. Van Ferit Melen Havaalanı’nda süren tadilat çalışmalarının zamanında bitirilmemesinin nedeni nedir? Tadilat çalışmalarının ne zaman bitirilmesi planlanmaktadır?
  3. Van Ferit Melen Havaalanı’nda tadilat çalışmalarından dolayı yurttaşların ve turistlerin mağdur olmaması için alınan tedbirler nelerdir?
  4. Van ili kullanılabilir hane halkı fert gelirinin en az olduğu iller arasında yer almasına rağmen uçak bileti fiyatlarının yüksek olmasının sebebi nedir? Bu konuda herhangi bir düzenleme yapılması düşünülmekte midir?
  5. Van Ferit Melen Havaalanı’ndan diğer illere yapılan uçak seferlerinin arttırılması yönünde bir çalışma var mıdır? Varsa detaylar nelerdir?
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER