Antep katliamı Van'da protesto edildi

HDP ve DBP Van İl Örgütleri Gaziantep’te dün akşam saatlerinde Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi'ndeki Kürt düğününe yönelik terör saldırısını düzenledikleri kitlesel basın açıklamasıyla protesto etti.

Antep katliamı Van'da protesto edildi

HDP İl binası önünde toplanan yüzlerce kişi Antep’de Kürt düğününe yönelik gerçekleştirilen katliamı protesto etti. Kitlesel basın açıklamasına HDP Van İl Eş Başkanları Yakup Ataş, Gülistan Orhan, DBP Van İl Eş Başkan Vekilleri Nazmiye Acar, Metin Kutaz,  KJA Aktivistleri, İlç Belediye Eş Başkanları, Barış Anneleri,  DBP-HDP İlçe Örgütleri ile halk katıldı. Katliam nedeniyle HDP İl binasına siyah pankart asıldı.

Basın açıklamasında konuşan HDP Van İl Eş Başkan Yardımcısı Özgür Aras,  “Suriye’de ağır bir yenilgi alarak savaşı Türkiye topraklarına taşımak isteyen IŞİD terör örgütü tarafından yapılan bu saldırı aynı zamanda halklarımız arasında etnik bir çatışmanın zeminini yaratmayı amaçlamaktadır. Yurtsever halkımıza dönük bu saldırıya karşı hükümetin acilen tedbir alarak halkın güvenliğini sağlamasını, failleri ve arkasındaki güçleri bir an önce açığa çıkarmasını bekliyoruz. Bugün halklarımız arasında kurulan kardeşlik bağını daha da güçlendirerek dayanışmayı büyütme günüdür” dedi.

DAİŞ denilen barbar çetenin başta Rojava olmak üzere dünyanın birçok kentinde katliamlar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Aras, “  Bu çetenin saldırılarını hoş gören ve destekleyen, kirli ittifak içerisine girenler  asla amaçlarına ulaşamayacaklardır. Parti olarak defalarca Antep’te ki  IŞİD örgütlenmesine ilişkin soru önergeleri verdik, yetkililere aktarmaya çalıştık. Ancak bu uyarılarımızın hiçbirini ciddiye almadıkları gibi soru önergelerimize yanıt bile verilmedi“ diye konuştu.

'KATLİAMIN SORUMLUSU GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMAYAN AKP HÜKÜMETİDİR'

Dün gece Antep'te içerisinde kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu düğüne yapılan barbar saldırıyı bir kez daha lanetlediklerini ifade eden Aras, “  Uluslararası camiayı ve kendine insanım diyen herkesi barbar DAİŞ saldırılarına karşı Kürt halkıyla dayanışmaya çağırıyoruz. Hükümete çağrımız katliamın sorumlularının arkasında ki güçlerle birlikte derhal ortaya çıkarılmasıdır. Antep katliamının üstünün örtülmesine izin vermeyeceğiz. Buradan çok açık bir biçimde söylüyoruz. Katliamın sorumlusu tüm uyarılarımıza rağmen Antep’te gerekli önlemleri almayan AKP hükümetidir”  dedi.

'YÜREKLERİMİZİ BİR YAPALIM'

“ Bu barbarlardan, gözü dönmüşlerden alınabilecek en büyük intikam ülkeyi barışa götürmektir. Bundan daha büyük bir intikam olamaz.” Diye konuşan Aras,  Bu alçaklara verilecek en büyük cevaptır. Acımızı ortaklaştıracak bir çalışma içinde olalım. Düğünlerimizi, taziyelerimizi, acılarımızı, cenazelerimizi bir yapalım, yürekleri bir yapalım. Tüm dünyaya bizimle oynayanlara şu mesajı verelim: Biz konuşarak, uzlaşma içinde, eşit, adil, bir yarın kurabiliriz. Dünyaya bunu gösterelim. HDP ve DBP Van İl Örgütleri olarak  bu barbar çetenin alçakça ve korkakça yaptığı bombalı saldırıyı bin kez lanetliyor, yaşamının yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.

Aras’ın ardından konuşan HDP Van İl Eş Başkanı Yakup Ataş ise, Van halkını Antep’te yaşamını yitiren ve yarın saat 10.00’da Akköprü morgunda cenazesi alındıktan sonra Şabaniye Mezarlığında toprağa verilecek Metin Caner’in cenazesine katılmaya çağırdı. Ataş konuşmasında ayrıca, son günlerde ‘Sivil katliamlarına hayır’ adı altında Van’da ve ülkenin çeşitli yerlerinde mitingler ve basın açıklaması düzenleyen sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunarak  “Antep’te katliam karşısında aynı duyarlılığı göstermelerini bekliyoruz. Yoksa sivil toplum örgütü olma vasıflarını yitirirler. Oysa ki biz her türlü sivil katliamına karşı sürekli tavrımızı ve duruşumuzu sergilemiş bir siyasal gelenekten geliyoruz. Tüm STK’larımızı ve siyasi partilerimizi bu hassasiyeti göstermeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER