Anka Kültür Merkezi Basını Ağırladı!...

Anka Kültür ve Sanat merkezi Van'da yayın yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. Burada konuşan Anka Sahibi Necdet Bayat bu hafta yapacakları konsere tüm Van Halkını davet etti.

Anka Kültür Merkezi Basını Ağırladı!...

Anka Sanat Galerisinde gazetecilerle kahvaltı programında buluşan galeri yöneticileri ve eğitmenleri faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 19 yıldır Van’da yerli ve yabancı herkesi kültür-sanat faaliyetleriyle buluşturan Anka Kültür Sanat galerisi sahibi Necdet Bayat yaptığı çeşitli etkinlik ve projeleri anlattı. Bayat, “Bir yıla iki yüz etkinlik sığdıran Anka Kültür Sanat ilk günkü heyecanıyla çalışmalarına devam ediyor; yaptığı etkinlikler toplumun çeşitli kesimleri tarafından kabul görüyor” dedi.

Bayat yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Anka Kültür Sanat, şehrimizde yaşayan bizleri ve şehrimize gelen misafirleri sanatın renkleriyle buluşturmak amacıyla çalışma yürüten bir kurum. Çalışmalarına devam eden kültür merkezi, iki katlı içerisinde atölyeleri, çok amaçlı salonu, teras ve bahçe kafeden oluşan bir yapı. Anka Kültür Sanat’ın gerçekleştirdiği etkinlikler: çok dilli korolar, halk konserleri, film gösterimleri ve film okumaları, paneller, söyleşiler, kısa film atölyesi, heykel, edebiyat, müzik ve felsefe kampları, tiyatro gösterimleri, drama dersleri ve daha birçok proje ve etkinlik. Yapılan tüm bu faaliyetlerle Anka, kentin ve ülkenin çehresini değiştirmeye aday bir kurum.”

Van’ın ve bölgenin sanat ihtiyacını karşılayacaklarını söyleyen Bayat, “Ulusal ve uluslararası sanatsal ve kültürel faaliyetlerini geliştirmek isteyen Anka. Dünya çapında kendini kanıtlamış sanatçılara ev sahipliği yapmak ve bu yolla Van’ı bir sanat şehrine dönüştürmeyi hedefliyor. Anka’nın bir diğer amacı ise Van’da ve bölgede yaşayan herkesin kültür sanat ihtiyaçlarını karşılayabileceği bir kurum yaratmak, böylece sanatın dönüştürücü yanından güç alarak yaşadığımız dünyayı daha güzel bir yere dönüştürebilmek. Türkiye de büyük projelere imza atmış bazı kültür sanat vakıflarıyla bir arada projeler üreten Anka Van da gençlerin ve çocukların sanatsal gelişimlerine katkı sunmayı planlıyor. Birçok isme ev sahipliği yapacak Anka Kültür Sanat Van ı yine bölgenin en gözde kenti haline getirecek.” .diyerek söylerini noktaladı. 

 

 

 

21 EYLÜL CUMA DİLLERİN ÇIĞLIĞI KONSERİ

 

Dillerin çığlığı, koro – Anka, daha önce ki yıllarda da verdiği konserlerde adından söz ettiren koro-Anka bu yıl kültürel miras temalı Avrupa birliği etkinliğinde, Urartuların başkenti Tuşba (Van Kalesi’nde) de sahne alıyor. 21 Eylül Cuma günü gerçekleşecek etkinlik ücretsizdir.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER