Ahmet Şık: Van'da Konuştu 'AKP bir mafyadır'

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Van’da iki noktada düzenlenen gençlik buluşmalarına katılarak yaptığı konuşmada, “AKP bir mafya ve bu mafyalığı en ağır bir şekilde de yapıyor” dedi.

Ahmet Şık: Van'da Konuştu 'AKP bir mafyadır'

VanEkspres - Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık Van’da iki noktada genlik buluşmasına katıldı. İlk olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) okuyan gençlerle buluşan Şık, üniversitenin bahçesinde toplanan çok sayıda öğrencinin sorularını yanıtladı.

Buluşmada konuşan Şık, en ağır faşizm dönemi yaşadıklarını belirterek, AKP’nin kendisinden olmayan her kesimi terörist ilan ettiğini hatırlattı. Van’da HDP’yle yarışacak partinin olmadığını belirten Şık, bölgede HDP’nin kazanmama gibi bir sıkıntısının olmadığını dile getirdi. Şık, “Batıda onları geriletirsek kök dişlerini kırmış gibi olacağız. Şuan herkes umutsuzluk içerisinde. İnsan en zor dönemlerde umutsuzluktan umut yaratır. Buna inanıyorum ve bu iktidarın gideceğini düşünüyorum” dedi. Türkiye’deki siyasettin yaşlı bir siyaset olduğunu vurgulayan Şık, “Gençlik bir parti kursa 2 milyon oy alır. Türkiye’de her partiye 65 yas üstü sınırı getirilmeli. Çünkü o insanlar gençliği temsil edemezler. Gençleri yönetecek bir parti var o da HDP’dir” dedi. AKP’ye seçimde yine oy çıkması halinde faşizme devam edeceğine dikkat çeken Şık, “AKP bir mafya ve bu mafyalığı en ağır bir şekilde de yapıyor. Cumhuriyet tarihinin en ağır faşizm dönemini yaşıyoruz istisnasız. Hele ki geçmişle bu tür kıyasları yaptığımızda bunun seçilmiş bir iktidar eliyle yapıldığını da düşünürsek durumun vahameti daha da çok ortaya çıkıyor. Tabii ortak hedef faşizmi geriletmek, çünkü İslamcı ve milliyetçi bir gelenek, bir alanı ötekileştirmek ve ‘terörist’ sıfatıyla lanse etmek istiyor. Bu nedenle tek adamı geriletme fikri kendiliğinden oluşan bir ittifakı ortaya koydu. İktidar medyasının anlattığı ölçüde bir ittifak kurulmadı. Bizim bölgede herhangi bir sıkıntımız yok. Fakat faşizmi geriletmek tek başına sandıklarda oy kullanarak yapılacak bir şey değil. Moralleri yüksek tutarak mücadelemizi güçlendirmemiz lazım” diye konuştu.

Şık, YYÜ’nün ardından HDP’nin İpekyolu merkez seçim bürosunda gençlerle bir araya geldi. Yüzlerce gencin katıldığı buluşmaya eşbaşkan adayları da katıldı. Şiir dinletisi ve tiyatro gösterimiyle başlayan buluşmanın ardından ilk olarak konuşan HDP İl Eşbaşkanı Ümit Dede, Leyla Güven açlık grevini selamlayarak, seçimlerden zaferle ayrılacaklarını dile getirdi. Ardından konuşan Şık, “Biz özgürlüğü gasp edilmiş belediye eş başkanları, milletvekilleri ve bedenini açlığa yatıran Leyla Güven için oy kıllanıp sandığa gideceğiz. Bu ülkede Kürt sorunu meselesi var. Bu sorun hak ve demokrasi sorunudur” dedi.  vanhaberdar

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER