ABD Adana Konsolosluğundan DOĞUSİFED ve VANTSO'ya Ziyaret

Amerika Birleşik Devletleri Adana Başkonsolosu Alejandro Baez, Kara Babrowski ve Emery S. Emery çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere bulunduğu Van’da, DOĞUSİFED ve Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret etti.

ABD Adana Konsolosluğundan DOĞUSİFED ve VANTSO'ya Ziyaret

VANEKSPRES HABER MERKEZİ - VAN

İLK ZİYARET DOĞUSİFED'E

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Adana Ekonomi ve Vatandaşlık İşleri Konsolosu Kara Babrowski ve Hazine Bakanlığı Finans Ateşesi Emery S. Kobor, programları kapsamında geldikleri Van’da, Doğu Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DOĞUSİFED) 'e bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette Doğusifed Başkan yardımcısı Müslim Erbay, Meral Ayhan, Yönetim kurulu üyeleri Zafer Şahin, Berrin Uçar ve Genel sekreter Muzaffer Gür'de hazır bulundu. 

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van’a gelen ABD Adana Ekonomi ve Vatandaşlık İşleri Konsolosu Kara Babrowski, Hazine Bakanlığı Finans Ateşesi Emery S. Kobor ve Ekonomik İşler Uzmanı Mutlu Sevindik'i, makamında ağırlayan Başkan Yrd. Müslim Erbay ve Doğusifed yönetimi, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Nezaket amacıyla gerçekleşen ziyarette ilimizin mevcut ekonomik gelişmelerine ilişkin detaylar konuşuldu.

Yaklaşık 1 saat süren ziyaret, karşılıklı iyi niyet temennileriyle son buldu.

BAEZ VANTSO'YU ZİYARET ETTİ

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner ve Yönetim Kurulu Üyeleri Metin Abi, Şefik Eren, Diyaeddin Altındal ve Eren Görsel Görmen tarafından karşılanan ABD Adana Konsolosu Alejandro Baez ve Beraberindekiler, Van ekonomisi üzerine görüş alışverişinde bulundu.

ABD Adana Konsolosu Alejandro Baez, 5 ay önce Türkiye’ye geldiğini belirterek “Görev alanımda 22 il bulunmaktadır. Van’da bu illerden biridir. Buradaki Meslek Odaları, Sivil Toplum Örgütleri ve Kamu idaresi ile görüşmeler yapmak üzere geldim. Van Türkiye’nin en doğusunda ve İran ile sınırı olan bir kent. Bu neden çok önemli bir potansiyele sahiptir. Bu kent ile ilgili daha geniş bilgi edinmek üzere bu ziyaretimizi gerçekleştiriyorum” ifadesini kullandı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, Van’ın  kadim bir tarihi geçmişe sahip olduğunu belirterek “Bölgesinde lider ve çekim merkezi olan bir ildir. Ancak sahip olduğu bu potansiyelleri maalesef ekonomik performansına yansımış değil.  Van ekonomisi son yıllarda İranlı turistlerin ticaretine odaklanmıştır. Ancak alınan ambargo kararları en çok Van ekonomisine zarar veriyor. Dolayısı ile ambargo kararı alanların bu duruma göz ardı etmemesini istiyoruz. Nihayetinde komşumuz bir ülkeden bahsediyoruz. İran bizim için önemli bir ticari partnerdir.” Şeklinde konuştu.

Van’ın Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip illerinden biri olduğunu belirten Faruk Biner “Özellikle istihdam yaratacak yatırımcıları ilimize bekliyoruz. Amerikalı iş adamları için bölgemiz çok cazip imkanlar sunuyor. İş gücü, Pazar sorunu ve devletimizin sağladığı imkanlar, yatırımcılar için önemli fırsatlar sunuyor” dedi.

Van TSO Yönetim Kurulu, ABD Adana Konsolosu Alejandro Baez ve beraberinde gelenlere Van Ziyareti anısına Van Güzel Kitabının yanı sıra plaket takdim etti.Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER