9. Turizm ve Seyahat Fuarı Sona Erdi

Van Fuar ve Kongre merkezinde gerçekleşen ve 4 gün süren Türkiye'nin 3. büyük 9. Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı sona erdi.

9. Turizm ve Seyahat Fuarı Sona Erdi

VANEKSPRES HABER MERKEZİ- VAN

Van Fuar ve kongre merkezinde 27 Eylülde açılan "9. Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarını yaklaşık 50 bin kişi ziyaret etti.

Türkiye, İran, Ermenistan ve Gürcistan'dan 263 Firmanın katıldığı fuar yine büyük ilgi gördü.

FESTİVALİN GÖZDESİ ÇATAK BELEDİYESİ

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılan Çatak Belediyesi fuarın gözdesi oldu.

Çatak belediye standına ziyaret edenlere Ceviz, Bal, ikramında bulunurken, Ahşap Oymacılığı ve Kilim Atölyelerinde ürettiğimiz ürünler ise yoğun ilgi gördü. Canlı Kırmızı Alabalık ise ilgi odağı oldu.

Ahşap oymacılığı meraklılarına ahşap oymacılığı uygulamalı gösteren Belediye ve Halk Eğitim Merkezi çalışanları bir çok sürprizlerle konuklara unutulmaz anlar yaşattı.

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN STAND RİZE OLDU

Van’da bu yıl 9’uncusu düzenlenen Turizm ve Seyahat Fuarı’nın ilgi gören bir diğer standı ise Rize oldu.

Turizm ve Seyahat Fuarında Rize Valiliği, Rize Ticaret Borsası, Rize Belediyesi, Ticaret ve Turizm Müdürlüğü ve Ridos Termal Otelinin ortaklığıyla da bir stant açıldı. Renkliliği ve coşkusuyla dikkat çeken Rize standı; hem Vanlıların, hem de İranlı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Özellikle stantta tulum çalarak şarkı söyleyen stant görevlilerine, Vanlılar ile İranlı turistler hep birlikte horon teperek eşlik etti.

VANGÖLÜ BALIK FESTİVALİNDE YARIM TON VANBALIĞI TÜKETİLDİ

Turizm ve Seyahat Fuarı' kapsamında düzenlenen '4'üncü Van Gölü Balığı Festivali'nde, vatandaşlara inci kefali ve ayran aşı çorbası ikram edildi.

Balık ve çorba almak isteyen vatandaşlar Tuşba Fuar ve Kongre merkezinde uzun kuyruk oluşturdu.

Festival kapsamında yaklaşık 3 bin 500 kişiye, yarım ton Van balığı ikram edildi. Vatandaşlar bu tür festivallerin inci kefali tanıtımına büyük katkı sağladığını belirtirken, etkinliklerin sürekli olması gerektiğini söyledi.

GÜLER: FUAR İLGİ HER GEÇEN YIL ARTMAKTA

Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, fuara ilginin geçen seneye oranla yüzde 40 arttığını söyledi.

Fuarın sadece Van'a değil ülke turizmine de önemli katkı sağladığını belirten Güler, "Bu yıl fuarımızın renkli geçmesinin turizm sektörüne moral kaynağı olacağını düşünüyoruz. Hem firmalarımız hem de turizm sektörü çok umutlu." dedi.

Fuarda 81 ilden firmaların ürünlerini tanıttığını anlatan Güler, şunları kaydetti:

"Van'daki fuarda sadece yurt dışından yaklaşık 30 firma ve 600 katılımcı bulunuyor. Bu fuar, Türkiye'nin en büyük fuarlarından biri haline geldi. Zamanlama itibarıyla da turizm sektörüne doping gibi geldi.  Yurt içi ve yurt dışından gelen katılımcılarla önemli bağlantılar kurduk. Bu da fuarın asıl amacı olan turizmi geliştirmeye çok önemli katkı sağlayacak." dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER