2016-2017 eğitim yılı için okul servis ücretleri belirlendi

Van Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Ağustos Ayı Kurul Toplantısı, Van Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi’nin toplantı salonunda gerçekleştirildi. 2016 ve 2017 eğitim ve öğretim yılında okul servisleri için yüzde 10 zam yapılırken, yine kardeşler için servisler yüzde 15 oranında indirim yapacak.

2016-2017 eğitim yılı için okul servis ücretleri belirlendi

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Ağustos Ayı Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Van Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Van Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi Başkanı Öner Yiğit, Van Şoförler ve Otomobilciler Odası üyeleri, emniyet, jandarma, karayolları ve devlet demir yolları ilgilileri ile kurul üyeleri katıldı. UKOME kurul gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda önemli kararlar alındı. Kurul toplantısında ilk olarak Özalp ve Çatak ilçelerinde yolcu taşıması yapan Büyükşehir Belediyesi öz malları olan otobüslerin, yetki süresinin 1 yıl daha uzatılması talebi görüşüldü. Görüşmelerin ardından talep oy birliği ile kabul edildi. Yine kent merkezinde bulunan mevcut taksi duraklarının yerlerinin değiştirilmesi talebi görüşüldü. Mevcut taksi duraklarının kent estetiğine uymadığı ve hem araç hem de yaya trafiğini olumsuz yönde etkilemesinden dolayı yerlerinin değiştirilmesi kararı alt komisyona havale edildi.

Okul servis araçlarının ücretleri belirlendi

Gündemin önemli konularından biri olan ve kentte öğrenci taşımacılığı yapan okul servislerinin 2016-2017 yılında kullanacakları güzergah ve taşıma ücretlerinin belirlenmesi konusu görüldü. Van Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın 2016-2017 yılı için talep ettiği zammı görüşen kurul üyeleri istenilen zammın çok fazla olduğu hakkında görüş bildirdi. Kurul üyeleri yapılan görüşmelerin ardından 2016 ve 2017 eğitim ve öğretim yılında okul servisleri için yüzde 10 zam öngörürken, yine kardeşler için servislerin yüzde 15 oranında indirim yapılmasını oylamaya sundu. Yapılan oylama oy çokluğu ile kabul edilerek, karara bağlandı.

V4 Yetki Belgesi almayan minibüslere ceza uygulanacak

Daha önce Diyarbakır’da verilen Van’ın Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşması ardından 6360 sayılı yasa ve UKOME kararı doğrultusunda kentte, ilçeler ve köyler arası taşımacılık yapan minibüslere yönelik verilen V4 yetki belgesi görüşüldü. Konu hakkında görüş bildiren Van Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Hizmetleri Daire Başkanı Öner Yiğit, Van’da V4 yetki belgelerinin verilmesi için 6 ay süre uzatımları yapmalarına rağmen, kentte bulunan 1244 minibüsten sadece 648 aracın V4 yetki belgesi aldığını söyledi. Bundan sonra V4 yetki belgesi almayan minibüsler için süre uzatımına gitmeyeceklerini açıklayan Yiğit, ayrıca V4 yetki belgesi almayan minibüsler için her ay 500 TL oranında cezai işlem uygulayacaklarını ifade etti. Kurul üyeleri de yaptırımın doğru ve haklı olduğu yönünde karar bildirerek, V4 yetki belgesi olmayanların korsan taşımacılık yaptıkları yönünde ortak görüş bildirerek kararı oy çokluğu ile onayladı.

Kurul daha sonra diğer gündem maddelerinin tartışılması ve karar bağlanılması ile Ağustos ayı toplantısını tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER