Van'ın 'Turist Hedefi' Arttı!...

Van'a gelen yerli ve yabancı turist sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle kültür turları kapsamında Van’a; İran ile Türkiye’nin batısında ağırlıklı olarak gelen turistler kentti ve bölgeyi geziyor.

Van'ın 'Turist Hedefi' Arttı!...

VanEkspres - XGündem Dergisinin Haberine Göre; Gelen turist sayısına endeksli olarak Van’daki turizmcinin ve turizmden gelir elde edenlerin beklentisi de arttı. 2020 yılı için beklentiler 1,5 ile 2 milyon sayıya ulaşmış durumda.

Dünyadaki önemli miraslara sahip olan ve birçok büyük medeniyete başkentlik eden Van, turizm anlamında Türkiye’nin en gözde şehirlerden bir tanesi. Avrupa’yı Orta Doğu ve Uzak Doğu’ya bağlayan Van; kara, demir ve hava ulaşımıyla nadir kentler arasında yer alıyor. İran gibi büyük bir turizm pazarına sahip olan Van’ı her yıl yerli yabancı 1 milyon turist ziyaret ediyor. Özellikle İran’dan gelen turistlere geçiş güzergahı olan Van, son yıllarda Türkiye’nin batısından gelen misafirleri de ağırlıyor. İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi şehirlerden gelen turistler Van ve bölgedeki alanları geziyor.

Turistlere kentte öncülük eden Haldi Tur İşletmesi misafirlere tarihi ve turistlik alanları tanıyor. XGündem’e Van’ın turizm önemi, gelen yerli-yabancı turist sayısındaki artışı, var olan sorunları anlatan Haldi Tur işletme sahibi ve Profesyonel Tur Rehberi Murat Beyaz, “2019 yılı hem İran’dan gelen turistler açısından hemde yerli turist açısından verimli geçiyor.” Diyerek gelen turistlere dikkat çekti. Bölgedeki güvenlik endişesinin ortadan kalkması için ortak hareket edilmesi gerektiğine işaret eden Beyaz şunları söyledi: “Hedefi büyütmeliyiz. 1 milyona yaklaşan bir sayıya yaklaşıyoruz. Hedef 1 buçuk veya 2 milyon olmalı. Yabancı turist hedefi koymalıyız. Avrupa’dan, Amerika’dan, Uzak doğudan turist alabilmeliyiz.”

IRAKLI TURİSTTE GELEMEYE BAŞLADI

Dergimize özel değerlendirmelerde bulunan Haldi Tur işletme sahibi ve Profesyonel Tur Rehberi Murat Beyaz, 2019 yılının ilk 9 ayında kente gelen turist sayısında bir önceki yıla göre büyük artış olduğu söyledi. Beyaz şunları söyledi: “Van, 2018’de 350 bini İranlı, olmak üzere yaklaşık 1 milyon turisti ağırladı. 2019’un ilk 9 ayında ise 200 bini yabancı, 250 bini yerli olmak üzere yaklaşık 450 bin turisti ağırladık. Otellerimizin doluluk oranının yüzde 100’e yakın olması, lokantalarımıza ve restoranlarımıza olan yoğun ilgi TÜİK verileri ile ortaya konması sevindiricidir. Gelenlere Iraklı turistler de eklendi.”

BEYAZ: VERİMLİ GEÇİRİYORUZ

“Yoğun bir turizm yılı geçiriyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Beyaz, “2019 yılı hem İran’dan gelen turistler açısından hemde yerli turist açısından verimli geçiyor. Bizim yerli turizm piyasasında Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran’ı iyi bir durumda bitirdik. Temmuz ve Ağustosta bir duraklama dönemi yaşadık. Çünkü o dönemde insanlar kültür turlarından ziyade kum, güneş ve denizi tercih ediyor. Hava da bu bölgelerde sıcak olduğu için biraz daha rolantıde gidiyor. Eylül, Ekim ve Kasım ayları bizim kültür turlarının ikinci dönemi olarak adlandırdığımız dönemde yoğun bir şekilde devam ediyor. Hem İranlı turistlerin varlığından kaynaklı hemde yerli tur ve gruplardan dolayı otellerimiz %100’e yakın dolulukla çok iyi durumdayız.” Dedi.

“GÜVENLİK ENDİŞESİ DUYUYORLAR”

Gelen turistlerin katma değerinin daha yüksek olması gerektiğini söyleyen Beyaz şöyle konuştu: “Bu da ilk etapta olacak gibi görünmüyor. Bunu biraz daha işlememiz gerek. Halen üzülerek söyleyebilirim dışarıdan gelen insanların bir güvenlik kaygıları var. Yani bu güvenlik kaygılarının 1 milyon 200 bin insanın yaşadığı bir şehirde halen Türkiye’nin batısındaki insanların acaba güvenlik endişesi yaşar mıyım gibi bir kaygıyla gelmeleri açıkçası kabul edilebilir bir durum değildir. Bunda bir yanlışlık, eksiklik ve hata var diye düşünüyorum. Burada bence resmi kaynaklarımızın Van’ın ve bölge valilerinin çıkıp beraber bir açıklama yapmaları gerekiyor. Türkiye’nin batısında yaşayan insanlara burada sizin canınız bize emanettir diye kesin ve net bir söylemde bulunmaları gerekiyor. Maalesef halen gelen insanlardan daha endişeli geldiklerini görebiliyoruz. Ancak geldiklerinde bir güvenlik sorunu görmüyorlar. 2 yıl önce İranlılar için hep şu örneği vermişimdir. Türkiye’nin batısındaki insanlar İranlıları örnek almalıdır. İranlılar buraya korkmadan gelebiliyorlarsa yerli turist de buraya korkmadan gelebilmeli seyahatini yapabilmelidir. O algı geçmişe nazaran azalsada yine güvenlik eksenli sorunlardan dolayı gelemeyen çok sayıda insanın olduğunu da biliyoruz.” Şeklinde konuştu.


BEYAZ: 1,5-2 MİLYON OLMALI

Turistlerin artması notasında sayının 1,5 ile 2 milyon arasında olması gerektiğine değinen Beyaz konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü: “Bölge çok güzel pazarlayabileceğimiz dünya kadar tarihi ve turistik yerlerimiz var. İnsanları mutlu edebilen bir şehir, bölgeyiz. Gelip buraları gördükten sonra mutsuz olarak ayrılan çok az insan var. Mutlu ayrılma oranı %90’larda diyebilirim. Gerek İranlı gerekse de yerli turistler Van’dan mutlu ayrılıyor. Hedefi büyütmeliyiz. 1 milyona yaklaşan bir sayıya yaklaşıyoruz. Hedef 1 buçuk veya 2 milyon olmalı. Yabancı turist hedefi koymalıyız. Avrupa’dan, Amerika’dan, Uzak Doğu’dan turist alabilmeliyiz. Sonuçta bunlar dışarıdan para getirebilecek insanlardır.”

“VAN, İRANLA BÜTÜNLEŞTİ DİYEBİLİRİM”

Gerekli çalışmaların hep birlikte yapılması gerektiği mesajı veren Beyaz, “Topyekün bir mücadele gerekiyor. Bizim kendimizi anlatabileceğimiz argümanlarımız geliştirip Büyükşehir Belediyemizle, valiliğimizle, kurumlarımız ve STK’larımızla herkesin söz birliği, fikir birliği içerisinde olabileceği bir yaklaşım gerekiyor. Çevre ülkelerimizde Van’ı iyi tanıttığımıza düşünüyorum. Van İran’da marka haline geldi. Van’dan hemen hemen herkesin İran’da bir dostu ve arkadaşı var. Van, İranla bütünleşti diyebilirim. İran’ı bir tarafa koyduğumuzda diğer ülkeler Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’ya kendimizi tanıtamadığımızı yeteri kadar tanıtım faaliyetinde bulunamadığımızı düşünüyorum. Bunun için sektör olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Yurt dışına açılmamız gerektiğini düşünüyorum. Dışarıdan gelen turisti Güneydoğu’ya kadar gelen turisti Doğu Anadolu Bölgesini, Van Gölü havzasını işlememiz lazım. Onları Van Gölü havzası turlarına da dahil etmemiz gerekiyor. Havaalanı gibi bir avantajımız var.” İfadelerini kullandı.

VAN İÇİN ULAŞIM BÜYÜK SORUN

Van’da kara, hava ve demiryolu ulaşımının olduğunu söyleyen Beyaz buralarda sorunlar yaşandığını aktardı. Beyaz son olarak şunları söyledi: “Ulaşım rahat ancak bu sene ulaşımda da ciddi sorunlar yaşadık. Uçakta yer bulamama veya yüksek uçak bilet fiyatları karşımıza çıktı. 3 günlük bir seyahatin konaklaması, ulaşımı, rehberi ve yeme içmesi toplamıyla uçağın geliş-gidiş toplamı bir birine eşit oldu. Hatta uçak bilet fiyatları bazen bu rakamı geçti diyebilirim. Bu anlamda da bu sene ciddi sıkıntı yaşadık diyebilirim. Treni kullanamıyoruz. Bu halde de kullanamayız. Van Gölü Ekspres haftada iki gün gelmesi Van’daki turizm hareketliğine bir katkı sunmaz. Bunun en az haftada 7 güne çıkarılması gerekiyor. Yerli ve yabancı turist açısından trenli turlar revaçta olmaya başladı. Bu sorunu çözmeden 2 milyon turiste ulaşmamız hayaldir diye düşünüyorum. Dünya büyük bir pasta. Biz bu pastanın azıcık, minnacık tarafından faydalanıyoruz. Oysa ki o büyük dünya pastasından bizim daha fazla, büyük dilimler almamız gerekir. Sadece yerli turist veya bir ülkeye bağımlı kalmamamız gerekiyor. Bizim yerli pazarda bir kriz yaşandığında onun alternatifi olacak o krizi bize yansıtmayacak yabancı pastamızın da olması gerekiyor. Bu enerjiyi sinerjiye dönüştürecek çalışma içerisinde bulunmak gerekiyor. 2020 için bir şey diyemem ama Öyle umut ediyorum 2021-2022 yılları için umutluyum. Van’a gelen 2 milyon turist sayısını yakalarız diye düşünüyorum.”

ÖRS: BEKLENTİMİN ÜZERİNDE BİR ŞEHİR

Antalya’dan gelen turistler de Van’ın turizmini ve doğasını anlattı. Şehir planlayıcısı Methat Örs, Van’a ilk defa geldiğini belirterek Van’ı çok beğendiğini söyledi. Akdamar Adasına hayran kaldığını belirten Örs, şehir olarak beklentisinin üstünde bir şehirle karşılaştığını ifade ederek, köylerdeki yapıların düzgün ve güzel olduğuna işaret etti.

“VAN GÖLÜ İYİ KULLANILMALI”

Antalya Eski Ticaret Odası Başkanı Tunay Altınpınar’da Van’a 25 yıl önce geldiğini söyledi. Altınpınar, “O günden bugüne çok farklı ve çok gelişmiş buldum Van’ı. Şehir olarak çevresindeki kasabalarda oldukça gelişmiş bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Göl ile ilgili hiçbir hareketlilik yok. Van Gölü ölü bir göl gibi hiçbir şekilde kullanılmıyor. Değerlendirilmiyor. Turizm anlayışı geliştikçe göl de ön plana çıkar diye düşünüyorum. Van’ın ciddi bir turizm potansiyeli var. Hava, kara ve demir yolu ulaşımı sağlandıkça Türkiye ve yurtdışından buraya çok sayıda turist geleceğini düşünüyorum. Turizm bakımında istikbalini çok büyük ve önemli görüyorum. Antalya’daki turizm olayı rahmetli Turgut Özal döneminde başladı 5-10 bin yataklı otellerden şuan 1 milyona yakın yatağa ulaştık. Van’da tam bir doğma ve gelişme safhası var. Turizm doğmuştur. Buranın bir de önemli bir avantajı insanları çok cana yakın. Arazi müsait, her şey turizm için uygun. Şehir son derece güvenli bizler batıda yaşayan bireyler olarak hala buraları çatışma ve güvensizlikle düşünüyoruz. Ve gelirken bir takım kaygılarımız vardı. Burası son derece Antalya kadar güvenlidir.” Diye konuştu.

ALTINPINAR: HER ŞEY ÇOK GÜZEL

Van’ı beklentisinden daha güzel buluğunu aktan Feray Altınpınar ise şunları ifade etti: “Fakat gece bir rüya gibi gördüğüm şehri sabah hiçte öyle olmadığını gördüm. Gece ışıklandırması muhteşem gece Paris ve LasVegasgibi gördüm. Gündüz gözüyle kenti gezme şansı yakaladım. Sokaklarda ağaç ve çiçek bulamadım. Su kenti Van’da ağaç ve çiçeğin olmayışı beni üzdü. Gece yine genç kızların şehir merkezinde kafelerde rahat oturup geç saatlere kadar sohbet ettiğine tanık oldum. Bu beni fazlasıyla mutlu etti. Bağnaz değil uygar bir kent olduğunu göstergesidir. Bugüne kadar çocuklarım ve akrabalarım Van’da üniversite kazanıp gelseler ne işleri var Van’da diye endişe ederdim. Ama bu seyahatten sonra Van’a gidecek olan çocuklara hiç korkmayın Van çok uygar bir şehir, anne babalarına da gözünüz arkada kalmasın, içiniz rahat etsin çocuklarımız orada emniyette derim. Hasılı Van’dan iyi intibalarla dönüyorum. Her şey çok güzeldi.”

VAN’A BAYILAN BAYILANA

Van’ın yanı sıra bölgeyi de gezen Hasan ile Sevgi Aki çifti, “Gezi çok güzeldi. İshak Paşa Sarayı’na bayıldım. Van’ın gece hayatı müthişti. Maraş ve Cumhuriyet Caddesi cıvıl cıvıl. Antalya’dan daha modern bir kent, daha huzurlu. Herkesin gelip Van’ı görmesi gerekir. Türkiye’nin hiçbir şehrinde bu kadar huzurlu, güzel ve keyifli vakit geçiremezler. Günün geç saatlerine kadar her yer açık. Çok temiz bir şehir esnaf çok saygılı ve misafirperver bir halk sizi karşılar. Batı kadınlara saygılı diyorlar ama bence o saygıyı gelip Van’ı gördükten sonra karar versinler.” Şeklinde konuştu.

COŞAR: ANTALYA NEYSE VAN’DA O!

Antalya’dan gelen İbrahim Coşar da Van ile ilgili beklentilerini şöyle anlattı: “Uzun yıllardır Van’a gelmek istiyordum. Ancak televizyonda gözlemlediğim güvenlik olayının yeterli olmadığı izlenimi bende uzun yıllar buraya gelmemi engelledi. Ama geldim gördüm ki Antalya neyse Van’da aynısı. En ufak bir farklılık yok. Belki Antalya’da güvenlik güçleri daha çok görmek mümkündür. Gelişmiş modern bir şehir Anadolu’nun özelliklerin yitirmemiş bir şehir. Van doğunun Paris’i olarak lanse edilirdi. Geldim ve bunun gerçek olduğunu gördüm. Turizm açısından Van belli seviyeye kadar gelmiş. Bende turizmciyim Antalya’nın turizmdeki dününü de biliyorum, bugününe de. Van’da turizm olayında emekleme dönemi bitmiş şimdi Turizmin gelişme dönemidir. Akıllı yatırımcılar bundan sonra Van’da turizme yatırım yaparlar. Gerçek Van’ı seven Van’da doğmuş kökeni Van olan Türkiye’deki tüm Vanlıların kentine sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.”

Van’a ilk defa gelen Canan Batmaz ve Zühra Doğan’da Van’ı çok beğendiklerini XGündem’e anlattı.


 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2020, 23:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN YENİDEN, YENİDEN VAN.
VAN YENİDEN, YENİDEN VAN. - 2 ay Önce

Van ilimiz tarihî yapıları, gölü, adaları, koy
ve sahilleri, doğası, mutfak kültürü, dinamik yapısı, üniversitesi, hava ulaşım imkanları ile yerli ve yabancı ziyaretçilere güzel fırsatlar sunuyor.VAN MUTLAKA ZİYARET EDİLMESİ GEREKEN GÜZEL BİR YURT KÖŞESİ.

ANCAK Van sahip olduğu tüm bu imkan ve güzelliklere ek olarak başka atılımlar da gerçekleştirip hayata geçirirse kentin yerli ve yabancı ziyaretçi sayısı yıllık 500 binden 1,5 - 2 milyon kişilere ulaşır. Bunun için 2020- 2023 yılları arası her anlamda kalkınma, yatırım ve proje dönemi olarak değerlendirilmeli. Van'a bu üç yılda harcanacak 5 MİLYAR TL ile ilerde kent ve ülke ekonomisine on milyarlarca liralık ekonomik girdi sağlanır. Yapılacak yatırım ve projeler sırasında kentte işsizlik de azalır, esnafta hareketlilik oluşur, kent ekonomisi canlanır. Bu proje ve yatırımlar tamamlandığında ise kentin yaşam kalitesi artar, kentimiz modernleşip güzelleşir, turizm potansiyeli üç dört katına çıkar, bununla beraber yurt içi ve yurt dışından yatırımcılar da ilimize yatırımlar yapmaya başlar. Yani devletin, belediyelerin, kurumların Van'a yapacağı yatırım ve projeler bir bakıma boşa para harcama olmayacaktır. Zaten birçok büyükşehrimizde bu proje ve yatırımlar çoktan bitirilmiş. Van bir BÜYÜKKÖYden gerçek bir BÜYÜKŞEHİRe dönüşmek istiyorsa şu an bulunmayan bir dizi yatırım ve projeyi 2020 ilkbaharıyla beraber başlatmak durumunda. Van bu ekonomik fırsatları daha fazla ertelememeli, kent ve ülke ekonomisi için, insanlarımızın yaşam kalitesi için aşağıda maddelediğimiz proje ve yatırımlar yıllara yayılmadan ve ertelenmeden merkezî idare, mahalli idareler, yönetici ve kurumlar eliyle ve işbirliğiyle hayata geçirilmelidir.

1) Çevre Yolu 2) Edremit- Üniversite Kampüsü arası modern bir SAHİL KORDONU 3) Büyük ve modern bir OTOGAR 4) Gerekli ve yeterli sayıda alternatif kent içi yollar, alt geçit ve üst geçitler, köprülü kavşaklar, geniş bulvarlar. 5) TOPRAKKALE Tepesi Mesire Alanı ve Seyir Terası Projesi 6) Tramvay veya Metrobüs ağı 7) Kent içi Toplu Taşıma Araçları Toplanma, Yolcu İndirme- Bindirme Meydanı 8) Kent Meydanı 9) Millet Bahçesi 10) Kent merkezine modern ve ihtişamlı park ve yeşil alanlar 11) Her semt ve mahalleye yeni parklar, yeşil alanlar.12) Van Kalesi etrafının ıslahı, temizlenmesi, iyileştirilmesi, peyzajı ve çevre düzenlemesi 13) Hoşap ilçemizin çarşısının yıkılıp tarihi dokuya uygun olarak inşa edilmesi, beldenin güzelleştirilmesi, Hoşap Kalesi ve etrafının iyileştirilmesi 14) Van'daki diğer tarihi kale, cami, kilise, köprü vb. yapıların restorasyonu, çevre düzenlemesi. 15) Van Gölümüzde temiz ve girilebilir sahiller, yüzme yerlerinin oluşturulması. 16) Katı Atık Bertaraf Tesisinin açılması. 17) Atık Su Arıtma Tesisinin yapılması. 18) Şamdan Kanalı, Akköprü Kanalı gibi il ve ilçe merkezlerimizdeki bütün dere ve kanalların ıslahı, temizlenmesi. 19) Tuşba ilçemize bir kent merkezi/ çarşı kazandırılması 20) İlimize yeni sağlık tesisleri kazandırılması.21) Van kent girişlerinin modern ve çarpıcı bir görünüme kavuşturulması. 22)Her semt ve mahalleye modern Kapalı Semt Pazar Yerleri yapılması, mahalle yollarının pazar yeri olarak kullanılmasından vazgeçilmesi.23) Modern ve büyük bir Sebze Hali Binası ve Meydanı yapılması. 24) Modern ve otantik bir Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı yapılması.25) Büyük bir Kent Kütüphanesi yapılması. 26) Birkaç tane Çok Katlı Otopark yapılması. 27) Şehirdeki sıvasız - boyasız yapıların sıvanıp boyanması. 28) ŞEHİRDE, mahallelerde, genel çevrede titiz, kapsamlı ve ciddi temizliklerin rutin olarak yapılması. 29) Mahalle yollarının genişletilmesi. 30) Tüm bozuk ve yamalı yolların düzeltilip asfaltlanması. 31) Kent içinde lektriklerin yer altına indirilmesi, direk ve panoların kaldırımlardan sökülmesi. 32) Çarşının etrafa doğru genişletilmesi, sıkışmışlıktan kurtarılması. 33) Kent İçinde temizlik, trafik, tertip ve düzen açısından denetim ve kontrollerin ciddiyetle rutin olarak yapılması. 34) Sanayi Sitesinin yapıları, yolları, çevresi ve temizliği bakımından iyileştirilmesi. 35) Üniversite kıyı ve sahilinin, kampüsteki mini limanın iyileştirilip temizlenmesi. 36) Şehrin çevresindeki kuru yamaçların ağaçlandırılması. 37) Kent mezarlığı yapılması 38) Tüm okul bahçelerinde peyzaj, çevre düzenlemesi ve iyileştirme yapılması. 39) Kent içindeki bütün yolarda park yasağı konulması 40) Tüm bu vb. proje, yatırım ve hizmetlerin ve yazılmayan daha başka nice başlığın değerlendirilip gündeme alınması, hayata geçirilmesi.

Evet yukarıda sıralananları yapmak ülkemiz için zor değil. Bunların tamamı öyle zannediyorum ki iktisatlı bir planlamayla 5 MİLYAR TL harcanarak yapılabilir. Van bir milyonluk bir sınır kenti olarak, dinamik bir üniversite kenti olarak tüm bunları veya bir kısmını çoktandır yapmış olmalıydı. Şimdi Van için, ülkemiz için ve ülkemizin ekonomik geleceği için bunları yapacak yetkililerimizden bu hizmet, yatırım ve projeleri saygıyla istirham ediyoruz.

ADEM AKKUL
ADEM AKKUL - 2 ay Önce

Bu uzun yorumda yazılanlar yapılırsa Van, Türkiyenin sayılı şehirlerinden biri olur.

SIRADAKİ HABER