Botan: 'Van'da Turizmi Geliştirmek için neler Yapılıyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekili Lezgin Botan, Van’ın turizm sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

Botan: 'Van'da Turizmi Geliştirmek için neler Yapılıyor?

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, yazılı soru önergesinde Van’ın Kürt coğrafyasının Urartu Krallığının başkentliğini yaptığını ifade ederek inanç, kültür, tarih, dağcılık, doğal zenginlik, arkeoloji, su sporları, yayla ve kayak turizmi bakımından çok ciddi bir potansiyel taşıdığını belirtti. Önergede Akdamar Kilisesi, Çarpanak Kilisesi ve Yedi Kilise’ye de yer vererek Van’ın inanç turizmi potansiyeline değinen Botan, Urartu medeniyetinin başkentliğini yapan Van Kalesi’nden de bahsederek Van’ın önemli bir kültür ve tarih merkezi olduğunu sözlerine ekledi.

Botan, Van’ın doğal güzellikleri, Van Gölü’nün varlığı, akarsuları ve dağlarıyla trekking, su sporları, rafting, yamaç paraşütü potansiyelinin olduğunu da ifade ederek “Van; kahvaltısıyla, otlu peyniriyle, kedisiyle, uçan balık olarak bilinen İnci Kefali balığıyla, kilimiyle ve misafirperverliğiyle ciddi bir turizm potansiyeli taşıdığı apaçıktır.” dedi.

Botan, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması talebiyle şu soruları sordu:     

1 – Kültür, tarih, inanç ve doğa turizmi potansiyeline sahip olan Van ilini ziyaret eden yıllık yerli ve yabancı turist sayısı ne kadardır? Van’ı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 yıllarına göre dağılımı nedir?

2 – Van’ı ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerinden sağlanan turizm gelirlerinin Van ekonomisine katkısı nedir? Van ilinin Türkiye turizmindeki oranı nedir?

3 – Van Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yerli ve yabancı turistleri Van’a yönlendirmek ve Van’ın turizm potansiyelini arttırmak amacıyla yürüttüğü bir çalışma var mıdır? Varsa ne tür çalışmalar yürütülmektedir?

4 - Bakanlık olarak Van’ın doğal, kültürel ve tarihsel zenginliklerinin reklam ve tanıtımları yeterince yapılmakta mıdır? Ne tür çalışmalar sürdürülmektedir?

5 – Van Gölü’nün turistik bir değer olarak kullanılması amacıyla yürütülen bir çalışma var mıdır? Varsa ne tür çalışmalar sürdürülmektedir? Sağlık açısından da önemli olan Van Gölü’nün UNESCO tabiat varlıkları korumasına dahil edilmesi amacıyla herhangi bir çalışma var mıdır?

6 – Van’ı ziyaret etmek amacıyla Doğubayazıt ve Yüksekova üzerinden Türkiye’ye giriş yapanların birçok olumsuzlukla karşılaştığı belirtilmektedir. Bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması amacıyla herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

7 – Van Ferit Melen Havaalanı’nın uluslar arası uçuşlara açılmasıyla turizme önemli katkı sunacağı açıktır. En azından Irak ve İran gibi ülkelerden gelen turistlerin Van’a daha rahat ulaşmasını sağlamak amacıyla Van’dan Irak ve İran’a, aynı şekilde Irak ve İran’dan da Van’a doğrudan uçuşların yapılması amacıyla herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur?

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER