Bakan Tüfenkçi'den HDP'li Botan'a Cevap

Halkların Demokratik Partisi Van Milletvekili Lezgin Botan’ın Kapıköy Sınır Kapısı’yla ilgili verdiği soru önergesine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’den cevap geldi.

Bakan Tüfenkçi'den HDP'li Botan'a Cevap

VANEKSPRES HABER MERKEZİ - VAN

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan’ın yazılı soru önergesine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin verdiği cevapta İranlı turistlere yapılan muamele ile ilgili Van Valiliğinin inceleme ve denetimler yaptıkları belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Kapıköy Gümrük Müdürlüğünde sınır ticareti kapsamında yapılan ithalatta tek ve maktu vergi uygulanmakta olup gümrük vergisi oranı sıfır olarak belirlenmiştir. Ekonomi Bakanlığı ile birlikte; sınır ticareti yapılan bölgelerdeki refah seviyesinin yükseltilerek ekonominin canlandırılması suretiyle istihdam artışı ve ticaretin geliştirilmesinin hedeflendiği ‘Sınır Ticaretinin Geliştirilmesi Projesi’ yürütülmektedir.”

Turist sayısında artış var

Bakan Tüfenkçi devamında Kapıköy Sınır Kapısı’nın kapasitesinin arttırılması amacıyla 2017 yılında başladıkları çalışmaların 2018 yılında bitirmeyi hedeflediklerini belirterek “Resmi İstatistik Programı kapsamında temine edilen verilere göre; 01.01.2013 – 31.01.2018 dönemine ilişkin 63.775.224 $ ihracat, 24.537.409 $ ithalat sınır ticareti kapsamında gerçekleşmiştir.”

Kapıköy Sınır Kapısı’ndan yapılan giriş sayısını da paylaşan Bakan Tüfenkçi’nin yazılı cevabında 2013 yılında 122.697, 2014 yılında 218.597, 2015 yılında 211.176, 2016 yılında 271.753 ve 2017 yılında 476.493 yolcu girişi yapıldığı bilgisi de verildi.

Ne olmuştu?

Kapıköy Sınır Kapısı’nda İranlı turistlerin çamur deryasına dönmüş alanda bekletildikleri ve çeşitli hakaretlere maruz kaldıklarına ilişkin bir videonun kamuoyuna yansıması üzerine HDP Van Milletvekili Lezgin Botan konuyu Meclis gündemine taşımıştı. Yazılı soru önergesinde Botan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin yanıtlaması talebiyle 8 soru sormuştu. İranlı turistlerin Van2ı ziyaret etmesiyle Van esnafının güldüğünü belirtiği önergesinde şu ifadeleri yer vermiş:

“Kapıköy Sınır kapısı, Van’ın Ortadoğu pazarına açılmasını sağlayan bir pencere görevi de görmektedir. Özellikle Van esnafının vergi borçları altında ezildiği ve istihdama yönelik yatırımların yapılmadığı bir dönemde sınır kapıları büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle sosyal medyada paylaşılan görüntüler, Van kamuoyu tarafından üzüntüyle karşılanmıştır. Çünkü bu görüntüler, farklı sınır kapılarının açılmasının talep edildiği ve Van’da İran konsolosluğunun açılması yönünde girişimlerin olduğu bir döneme denk düşmemektedir.”

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER