9. Van İnşaat Yapı Makina ve Mobilya Fuarı

Ajans Asya Fuarcılık tarafından 9’uncusu düzenlenen ‘Van İnşaat Yapı Makina ve Mobilya Fuarı’ açıldı.

9. Van İnşaat Yapı Makina ve Mobilya Fuarı

 

Fuar Açılışına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve yönetim kurulu üyeleri, Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Van Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Emin Tuğrul, ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuar 4 gün sürecek. Yurt içi ve yurt dışından 45 firmanın katıldığı fuarın açılışı, protokol tarafından kurdele kesimi ile yapıldı. Açılışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Van Valisi Murat Zorluoğlu, kentin bir fuar şehri olduğunu belirtti.

Zorluoğlu  “Van aynı zamanda bir fuar şehri. Geçtiğimiz Temmuz’dan bu yana 4, ya da 5’inci fuarımızı burada açıyorum. Çok kıymetli bir fuar alanımız var. Biz de burayı çok iyi kullanmaya gayret ediyoruz. Turizm fuarını da burada yaptık. Kitap fuarımızı da burada yaptık, şimdi de İnşaat Yapı ve Mobilya fuarımızı gerçekleştiriyoruz. Yoğun bir katılım var, 45 tane firmanın buraya katıldığını arkadaşlarımız söyledi. Bunlardan bir tanesi de yırt dışından. Dolayısıyla o boyutu ile uluslar arası tarafı da var. Bu memnuniyet verici. Van’da bu tür fuarların yapılması sayıların artması Van’daki ekonomik gelişmeye kalkınmaya da işaret ediyor. O bakımdan bizler de bu fuarları sonuna kadar destekliyoruz. İnşallah bu yıl 9’uncusunu yaptığımız bu fuarların sayılarını artırarak, çeşitlendirerek, devam ettirmek istiyoruz. Van için Van’ın ekonomisi için hayırlı uğurlu olsun.”

Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler de, Van’daki fuarları daha da kaliteli hale getireceklerini belirterek, “Bu yıl 9’uncusunu gerçekleştirdiğimiz Van İnşaat Yapı ve Mobilya fuarı, çok güzel bir açılışla start aldı. Bunu önümüzdeki yıllarda daha da büyüterek uluslar arası arenada devam ettireceğiz. Önümüzdeki yıl mobilya ve inşaatı birbirinden ayırarak, inşaata iş makinelerini de ekleyerek ayrı ayrı fuarlar gerçekleştirmek istiyoruz. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz; Van artık fuarlar şehri. Bundan bir hafta önce bizden çok daha büyük bir ilde inşaat fuarı gerçekleştirildi, biz gidip onu da gördük, çok rahatlıkla söyleyebilirim ki bizim fuarımız o fuardan daha büyük. Gün geçtikçe de büyüyor.”

9. Van İnşaat Yapı ve Mobilya fuarına ilişkin genel bilgileri de paylaşan Güler, “Geçen seneyi ikiye katladık. Geçen sene 22 firmamız vardı, bu sene 45 firmamız var. Önümüzdeki dönemde de bu katlanarak gidecek. 9 firma il dışından geldi, yurt dışından bir tane firmamız var, 3 gündür gümrükle ilgili bir sorun yaşadık, açılışa yetişemedi ama yolda, o da katılacak. 10 bin civarında bir ziyaretçi bekliyoruz. Her gün çekiliş yapacağız, 3 bine yakın hediye dağıtacağız. Ziyaretçi sayımı 10 bini bulur diye umut ediyoruz.” diye konuştu.

Fuar, 4 gün sürecek.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER