100 Bin Liralık Evin Değeri Bir Yılda Yüzde 12 Eridi

Geçen yıl mart ayında 100 bin liraya alınan evin enflasyon karşısında erime oranı yüzde 12,31 oldu.

100 Bin Liralık Evin Değeri Bir Yılda Yüzde 12 Eridi
  • 07 Nisan 2014, Pazartesi 15:34

Yatırım amaçlı ev alan ve belli bir prime ulaşınca evi satmayı düşünenler dikkat. Evin enflasyon karşısındaki erimesini hesaplamayı unutmayın. Geçen yıl mart ayına göre erime yüzde 12,31 oldu.

İYİ HESAP YAPIN

Mart 2013'te satın alınan 100 bin liralık evin enflasyon göz önünde bulundurularak yapılan şimdiki değer hesabında fiyat 112 bin 313 liraya çıktı. Aradaki fark prim değil enflasyon karşısındaki erime olarak kayıtlara geçti. Eğer kârlı satış yapılmak isteniyorsa 1 yıl önce alınan evin fiyatının yüzde 12,31'lik getirinin üzerine çıkması lazım. Bu fiyattan yapılan satış kar ettirmezken, altındaki her satış anaparadan zarar olarak haneye yazılır.

Enflasyon karşısındaki erime oranları yıllar itibariyle değişkenlik gösteriyor. Geçmiş yıllarla yapılan kıyaslamada erimenin daha yüksek olduğu dikkat çekiyor. 2009 yılında 100 bin liraya alınan bir evin şu anda 148 bin 627 lira, 2010'da alınan evin fiyatının 136 bin 880 lira olması durumunda anaparanın koruduğu hesaplanıyor.

KIYAS ÖNEMLİ

Gay­ri­men­kul sa­tı­şın­da ya­tı­rım araç­la­rı ge­ti­ri­le­ri de ön pla­na çı­kı­yor. Dö­viz boz­du­ra­rak ko­nut alan bir ki­şi evin de­ğe­ri­ni sat­ma­yı dü­şün­dü­ğü dö­ne­min ku­ru ile he­sapla­ya­rak kaç li­ra­nın al­tın­da evi­ni el­den çı­kar­ma­ya­ca­ğı­nı gö­re­bi­lir. Ni­te­kim uz­man­lar da uzun dö­nem­li fi­yat kar­şı­laş­tır­ma­sın­da ya­tı­rım araç­la­rı­nın ge­ti­ri­le­riy­le kı­ya­sın da­ha sağ­lık­lı ol­du­ğu­nu di­le ge­ti­ri­yor.

30-40 YILLIK YATIRIMDA DURUM FARKLI

Enflasyon hesabı 10-15 yıl geriye gidildiğinde sonuç verirken, 30-40 yıl önce satın alınan evlerde farklı hesaplamalar yapmak gerekiyor. Uzmanlar bunun için geçerli birkaç neden olduğunu belirtiyor. Gerekçelerden biri 1970-2000 yılları arasında enflasyon oranlarının çok yüksek olması olarak gösteriliyor. Eskiyen evin yıpranma payı ve önüne-arkasına gelen yeni yapılarla evin cephesinde yaşanan değişikliklerin de yıllar itibariyle evin fiyatı üzerinde olumsuz etki ettiği dile getiriliyor.

EN AZ 3 YIL ELDE TUTMALI

Eva Gay­ri­men­kul De­ğer­le­me Ge­nel Mü­dü­rü Can­sel Tur­gut Ya­zı­cı ev ya­tı­rı­mı­nın uzun va­de­li bir ya­tı­rım ol­du­ğu­nu söy­le­di. Ya­zı­cı şöyle konuştu: "Topraktan alınan evin tesliminde çok sayıda satılık gayrimenkul olabiliyor. Bu da doğ­ru­dan pri­mi aşa­ğı­ya çe­ki­yor. Be­nim ya­tı­rım­cı­la­ra tav­si­yem sa­tın alı­nan gay­ri­men­kul­de iyi bir ka­zanç el­de edil­mek is­te­ni­yor­sa mut­la­ka 3-5 yıl el­de tu­tul­ma­lı. Ki­ra ge­li­riy­le ye­ti­nil­me­li­" (Kaynak: Bugün Gazetesi)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık