Van'ın Eğitim Raporunda Okullarda Cinsel Taciz Vakaları Arttı

Eğitim Sen Van Şubesi 2016-2017 eğitim yılı raporunu açıkladı. 3 bin öğretmen açığa alınırken, cinsel istismar olayları geçen senelere göre tavan yaptı.,

Van'ın Eğitim Raporunda Okullarda Cinsel Taciz Vakaları Arttı

Van Ekspres - Eğitim Sen Van Şubesi, 2016- 2017 eğitim yılı değerlendirme raporunu şube binasında düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Toplantıda konuşan Şube Eşbaşkanı Bedri Yamaç,  15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan  ihraçlar, açığa almalar, soruşturma ve sürgünleri hatırlatarak, zorlu bir dönemin geride kaldığını söyledi. 


'İhraçlar eğitim sistemini vurdu’

Yaşanan ihraçların en çok eğitim sistemini vurduğunu belirten Yamaç, “Okullarda ihraç edilen öğretmenlerin öğrencileri ve veliler ciddi mağduriyetler yaşamış, benzer bir şekilde bazı üniversite ve fakültelerde yaşanan toplu ihraçlar nedeniyle eğitim-öğretim durma aşamasına gelmiş, çok sayıda bölüm hocasız kalmış, lisansüstü tezleri yürütülemez hale gelmiştir” dedi. 

‘Yoksul çocuklar eğitimden yararlanamıyor’

Özellikle yoksul, emekçi ailelerin çocukları başta olmak üzere; kız çocuklarının, kırsal kesimde ya da bölge illerinde yaşayan çocukların eğitim hakkından yararlanamadığını vurgulayan Yamaç, “Cinsel, sınıfsal ve benzeri eşitsizlikler, anadilinde eğitim gibi en temel sorunlar hükümetlerin çözmek bir yana daha da derinleştirdiği temel sorunlar olarak eğitim sisteminin öncelikli gündem maddeleri olmayı sürdürmektedir” diye belirtti. 

‘Eğitim sistemi çürümeye terk edildi’

Eğitimde yaşanan dinselleştirme ve ticarileştirme uygulamalarının eğitim sistemini çürümeye terk ettiğini söyleyen Yamaç, “Bu süreçte eğitimin asli bileşenleri sürekli olarak görmezden gelinmiş, eğitim politikaları belirlenirken sadece yandaşların fikri alınmış, eğitimin diğer bileşenlerinin görüş, eleştiri ve önerileri dikkate alınmamıştır” diye konuştu. 

‘Van’da 3 bin öğretmen açığa alındı’

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturmalar doğrultusunda yaklaşık 733 üyelerine maaş kesim ve kademe ilerlemesinin durdurulması gibi disiplin cezalarının verildiğini dile getiren Yamaç, Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre kentte 3 bine yakın öğretmenin açığa alındığını kaydetti. 

‘Okullarda cinsel istismar arttı’

Van özelinde okullarda cinsel istismar vakalarının geçen yıllara oranla artış gösterdiğini dile getiren Yamaç, sendika üyelerine yönelik baskıya dikkat çekerek, üyelerinin istifa etmeye zorlandığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER