Van'da Eğitim Allah'a Emanet!

2017 - 2018 eğitim öğretim yılında Van ve ilçelerinde tehlike çanları çalmaya başladı.

Van'da Eğitim Allah'a Emanet!

Okullarda Hizmetli Yok ! Milli Eğitim Müdürlüğü soruna bir an önce çözüm getirmeli...

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilk defa açıkladığı ‘İllerde Yaşam Endeksi’ araştırmasında eğitimde en iyi il, Tunceli oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir ilk 30’a bile giremedi. Van ise son sıralarda yer aldı.

2017-2018 Eğitim öğretim yılı 18 Eylül'de açıldı 5 hafta geçmesine rağmen Van merkez dahil olmak üzere bir çok okulun içler acısı hali Van'daki eğitimin gelecek yıllarda da önceki yıllardan farksız olacağını teyit eder gibi...

Türkiye'de eğitim sıralamasında 75. sırada yer alan Van’ın, eğitimde son sıralarda olmasının birçok nedeni var elbette ki  ancak son dönemlerde bu ayukka çıkmış durumda.

Okullar açılalıl 5 hafta geçti ama okulların içler acısı durumu her gün veliler tarafından yollanan foto ve videolar ile tekrar önümüze çıkıyor.

Hizmetli yok, Öğretmen yok, geçmiş dönemlerde İş - Kur tarafından gönderilen Toplum yararına çalışan Personeller de eskiden bir okula 5 kişi düşerken şimdilerde sadece 1 kişi ya gönderiliyor ya gönderilmiyor.

Gönderilen çoğu İş-Kur çalışanı ise bir yerlerden icazet (torpilli) alıp geldiği için çalışmıyor veya çalıştırılamıyor.

Daha vahimi ise bu durum Ne Milli eğitim ne de Okul müdürü başta olmak üzere kimsenin umurunda değil.

bu sorun sadece Van merkezde değil Tüm ilçe okullarında da gözle görülür dereceye ulaştı.

Çoğu yerde öğretmen, bazı yerlerde idareciler sınıfları temizlerken, özel bir temizlikçi tutulması bir okula nerden bakarsanız maaş ve sigorta 3 bin liraya mal oluyor.

Bu maliyetin de bazı okullarda velilerden alındığı iddiası tüm Van merkezinde en çok konuşulan konuların başında geliyor.

Öğrenciden para isteyen idare, Para vermeyen veli son dönemlerde idarecileri kara kara düşündüren diğer bir konu Van'da eğitim para endeksliymiş gibi...

Eğitimin en temel ve öncelikli konusu hizmetli olduğunu belirtiyor Öğretmenler,

 Tuvaletlerin içler acısı durumunu Van'da ve ilçelerinde hangi okulun kapısını açarsanız ilk dikkatinizi çekecek durum olacaktır.

Okullar açılalı 45 gün olmasına rağmen yetkililerden tek ses seda yok...

Bu durumu ne zaman gündemlerine alacaklar onu da bilmiyoruz.

 

Dilerim eğitim öğretim yılı bitmeden birileri bu duruma el atar eğitimcilerde okul ve sınıf temizlemekten kurtulurlar.

Van ve İlçelerinde hizmetli sorunu ne zaman çözülür bilinmez ama en temel ve en acil sorunların başında yer aldığını bir daha belirtmek isterim.

Kurumların kriterleri ve planlaması gereği ekim ayında İş - Kur elemanı gönderilen okullar bu dönem Kasım ayında bile gönderilmeyen hizmetliyi bekliyor.

Bu konuda müdürlerin bireysel çabalarının sonuç vermeyeceğini belirtmek isterim. Hizmetli tutayım derken okulun başka giderleri ihmal edilmektedir.  Bu sorun, hem öğrencilere, hem öğretmenlere hem de idarecilere ciddi anlamda zarar vermektedir. 

BAŞKALE'DE SADECE İKİ OKUL...

Başkale'de 150 Öğrenci, Öğretmen Bekliyor...

Okulda sadece 2 öğretmen var. öğrenci sayısı 150 kişi ...

Van'ın Başkale İlçesi'ne bağlı kırsal kesimdeki Tepebaşı Mahallesi'nde bulunan 150 öğrenci, okulların açıldığı 5. haftada bile öğretmenden yoksun ...

Veliler,  bu sorunu daha önce defalarca dile getirdiklerini, ancak çözüm bulunmadığını söyledi.

Diğer okul ise 6 köy'den öğrencilerin geldiği Yavuzlar köyü ilköğretim okulu.  Okul açılalı 45 gün olmasına rağmen hizmetlinin atanmadığı köyde sınıfların içler acısı lavaboları ve koridorlarını sizler için fotoğrafladık...

Bu çocuklar hepimizin ve geleceğimiz, biz bu çocuklara bugün sahip çıkmaz isek kesinlikle yarınlar çok geç olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER