Bahçesaray'da 'Tekne Orucu' hayata geçirildi

Bahçesaray İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürütmekte olduğu Değerler Eğitimi Projesi kapsamında öğrencileri oruca alıştırmak amacıyla Tekne orucu hayata geçirildi.

Bahçesaray'da 'Tekne Orucu' hayata geçirildi

Sahura aileleri tarafından kaldırılan öğrenciler öğlen ezanının okunmasıyla birlikte hep beraber oruçlarını açtı. Bahçesaray İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kasım Erva, çocuklara Tekne orucu hakkında bilgi verdi.

Erva yaptığı açıklamada,  Ramazan orucunu tutmanın  faydaları ve bu  ayın bereketlerini saymakla bitmeyecek kadar fazla olduğunu belirterek, “Her şeyin zekatı olduğu gibi, bedenin zekatı da oruçtur. Oruç, insanları dünyada kötülüklerden sakındıran, ahirette de cehennem azabından koruyan ve günahların bağışlanmasına vesile olan bir ibadettir. Cenâb-ı Hak Kur’ân-ı Kerim’de şöyle buyurur: “Ey îman edenler! Oruç sizden evvelkilerin üzerine farz kılındığı  gibi sizin üzerinize de farz kılındı.”(bakara183)      ayetlerini hatırlatarak öğrencilerimize bu ramazan ayı maneviyat iklimini yansıtmak istediklerini, sahur zamanı ailesi ile uykudan uyanan ve oruçluyken aynı heyecanı yaşayan çocukların yetişmesi gerekmektedir. Şunu da unutmamalıyız ki, gerçek manada oruç tutmayanların kendilerine oruçlarından sadece aç ve susuz kalmalarından başka hiçbir faydasının olamayacağını da hepimiz çok iyi bilmeliyiz. Birçok hikmeti olmakla beraber orucun mana ve mahiyeti budur. Çocuklarımızın bu atmosfer içinde büyümesi bizi onura edecektir. Değerler eğitimi kapsamında Okullarımızda başlattığımız Tekne Oruç’u öğrencilerimiz arasında yoğun ilgi gördü.Bu etkinliğimiz ile Ramazan ayının bereketi ,maneviyatı çocuklarımıza yansıtmak adına güzel bir uygulama oldu. Öğrencilerimiz kendi aralarında oruç tutmayı teşvik edici rol üstlendi.Bu durum bizim için kazanılmış bir değerdir. Bu değerlerin küçük yaşlarda verilmesi çocuklarda ileriki yıllarda alışkanlık haline gelmektedir” şeklinde konuştu.

Tekne Orucu'nun diğer okullarda da yapılacağını belirterek, "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürütmekte olduğu Değerler Eğitimi Projesi kapsamında Mirhasan İlkokulumuzda başlattığımız Tekne Orucu çalışmamız diğer okullarımızda da devam edecektir. Gönüllülük esası ile yürüttüğümüz bu çalışmada emeği geçen okul yöneticilerimize, okul aile birliği yönetim kuruluna, velilerimize ve yarınlarımız olan çocuklarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER