Şivan Perwer'den Penahi için çağrı! Penahi İdam mı Edildi?

Dünyaca ünlü Kürt Sanatçı Şivan Perwer, İran tarafından idama mahkum edilen Kürt aktivist Ramin Hüseyin Penahi’ye verilen cezadan ötürü Tahran yönetimine tepki gösterdi.

Şivan Perwer'den Penahi için çağrı! Penahi İdam mı Edildi?

Şivan Perwer’in Facebook hesabından yayınlanan videoda, ünlü sanatçı, kendilerini Müslüman devlet olarak isimlendiren ülkelerin dine zıt uygulamalarda bulunduğunu söyledi.

Dinin merhamet, barış, insanlık ve kardeşlik için olduğunu kaydeden Perwer, “Din; savaş, kin ve nefret için değildir. Din; idam ve baş kesmek için değildir. Allah’ın sizin kurbanlarınıza ihtiyacı yoktur” dedi.

Kürtler için hizmet edenlerin işkence, hapis veya idam ile cezalandırıldığının altını çizen Perwer, bunun vicdana aykırı bir tutum olduğunu belirterek, “Allah, Fars, Türk ve Arap’ı yarattığı gibi, Kürtleri de yaratmıştır. Bunu düşünmüyorlar mı? Allah’ın iradesine ve Allah’a karşı savaştıklarını görmüyorlar mı? Onlar din, iman ve inanca karşı savaşmaktadırlar. Onlar kendi değerlerine sahip çıkıp saygı duyuyorlarsa, Kürtlerin değerlerine de saygı duymalıdırlar” ifadelerini kullandı.

Penahi’nin ailesinin çok sıkıntı çektiğini ve Kürtler için hizmet etmiş bir aile olduğunu vurgulayan Perwer, “Ailenin bir bu evladı kaldı. Bunu da idam etmek istiyorlar. İdam edilmesinin nedeni kendi milletinin özgürleşmesi için hizmet etmiş olması. Kürtler uyanmalı, bir araya gelmeli, birleşmeli ve bu şekilde kahraman ve cesur evlatlarının asılmasına asla izin vermemeli” diye konuştu.

Aslen Sineli olan insan hakları aktivisti Penahi, 23 Haziran 2017’de tutuklandı.

Aylar sonra çıkarıldığı mahkemede “Allah’a karşı gelmek ve silahlı örgüte üye olmaktan” idam cezasına çarptırıldı.

İdam cezası İran Yüksek Divan Mahkemesi tarafından onaylanan Penahi’nin 3 Mayıs’ta idam edileceği duyurulmuştu.

Dünyadan birçok örgüt ve sivil toplum kuruluşu yaptıkları açıklamalarla İran rejimini bir an önce idamı durdurmaya çağırdı.

İran rejiminin, idam mahkumlarını çoğu kez bölge halkı tepki göstermesin diye farklı cezaevlerine naklederek gizlice idam ettiği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER