ABD’den Türkiye’yi kızdırıcak Rojava ve YPG açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey internet üzerinden düzenlediği basın toplantısında dünya genelinden gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD’den Türkiye’yi kızdırıcak Rojava ve YPG açıklaması

VanEkspres - Jeffrey, “Öncelikle çekilme konusunda ortada bir takvim yok. İkinci olarak da eğer bir askeri operasyondan bahsediyorsanız maliyet konusu son derece karmaşık bir meseledir. Bizim Suriye’deki operasyonlarımızın toplam maliyeti geçen yıl itibariyle 2 milyar dolara ulaştı.

Bu 700 milyar dolarlık savunma bütçemiz içerisindeki küçük bir kalem” açıklamasında bulundu. Türkiye’nin Suriye’de tampon bölge kurulması ve kontrolüne ilişkin bir soruya Jeffrey, “Öncelikle diplomasi, diplomasidir ve siz farklı pozisyonlar alır ve stratejiler ve çözümler arasında bağlar kurmayı denersiniz. Başkan Trump, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları olduğunu son derece net olarak anladığını ortaya koydu. Türkiye, Kuzey Suriye’de DSG içerisinde, Kürtlerin idaresindeki ortağımız YPG güçlerinin, PKK’yle ilişkili olduğu konusunda endişelere sahip. Bu nedenle de Türkiye’nin haklı güvenlik kaygıları var” dedi. Kürtlere uygunsuz muamele olmamalı diyen Jeffrey, “Başkan ve bizler Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermek konusunda söz verdik. Ancak ayrıca bizlerle birlikte Esad’a ve IŞİD’e karşı duran Kürt halkına yönelik uygunsuz bir muamelenin olmaması gerektiği konusunda da son derece kaygılıyız. Dolayısıyla her iki tarafın endişeleri konusunda son derece dikkatliyiz ve bir çözüm bulacağımıza inanıyoruz ancak henüz bunu sağlayabilmiş değiliz” sözlerini dile getirdi. Türkiye ile Amerika arasındaki Menbiç yol haritasına yönelikte konuşan ABD’li Jeffrey, “Menbiç yol haritasında ilerleme sağladık. Bu yol haritası Türkiye’nin mevcut güvenlik kaygıları, bizim güvenlik kaygılarımız ve elbette Münbiç’in istikrarları hale getirilebilmesi üzerine tasarlandı. Yine de Türkiye’yle YPG güçlerinin bölgeden çekilmesine yönelik bir yol haritamız var. Ayrıca Türklerle bölgede yürüttüğümüz devriye görevimiz var ve son 3 ayda birçok defa bu devriyeler yapıldı. Amerikan ve Türk askerleri bir savaş alanında ülke içerisinde hareket ediyorlar bu karmaşık bir durum. Savaş alanının ortasında güvenlik güçlerinin idaresini değiştirmek de son derece zorlu bir iş” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER