BÜYÜKŞEHİRLERDE ADAY OLMAMAK

    Oldum olası Türkiye'deki Siyasi partilerin varlığı -iktidardakiler hariç- seçimden seçime hissedilir ve sonrasında kabuğuna çekilerek, bir daha ki seçimler için mevzilenirler.

Belki doğal afetler ya da vahim bazı gelişmeler karşısında bir gösteri içinde olurlar ama gerisinde çoğunun il binaları dahil olmak üzere kapalı kalır. Bu onların siyaseten demokrasi kaygılarının, halkların yoksulluk problemlerinin ya da insan haklarının adalet düzlemindeki sancılarından çokça da kaygılı olmadıklarının göstergesidir. Çoğunlukla iktidarla iş tutma, menfaat bulma v.b şahsi avantajların kulvarında yürürler. Ola ki şahsi girdiler açısında bir aksama meydana geldi; belki biraz hiddetlenir bağır çağırırlar hepsi bu.

   Bu çuvalı sanırım ilk delen Kürt ağırlıklı biçimlenen partiler oldu. Her ne kadar çalışmaları kısıtlansa da, hatta partileri kapatılsa da hep diri kaldılar. Bu aktif ve hareketli yanları seçimlerle birlikte, seçim sonralarında da devam etti. Kimi zaman tutuklamalara, kimi zaman anti demokratik gelişmelere ve kimi zaman şölene dönüşen Newrozlarla hep ayakta kaldılar. Denilebilinir ki en çokta seçimler dönemlerinde buldukları muazzam fırsatlarla kitlelerle buluştular. Her geçen gün gelişerek önlerine kurulan baraj tuzaklarını da aştılar.

   1 kasım 2015'de HDP İstanbul'da %10,27 oy alarak kendini iyice gösterdi. 24 haziran 2018 de %12,5 oyla gelişkinliğini devam ettirdi. Cumhur ittifakı %51 oy alırken Millet ittifakı %35,9 oy aldı. Yine 2015 de HDP İzmir de %8,6 oy oranını geliştirerek 2018 de %11,4 çıkardı. Cumhur ittifakı 35, Millet ittifakı 53 oy aldı. Ha keza Adana'da HDP son seçimlerde oyunu %2.7 oranında arttırarak %13,5 çıkardı Cumhur ittifakı 46,4, Millet ittifakı ise 39,9 oranında oy aldı.

   Bunları niçin söylüyorum. HDP'ın dün yaptığı basın açıklaması ile bu büyük şehirlerde seçime girmeyeceğinin açıklaması oldu. Açıklamada 'demokrasi güçlerinin' destek verecekleri adaylara oy kullanacaklarını ifade ediyordu. İyi de bu demokrasi güçleri kimlerdir ve hangi kriterlere göre tayin edildi. Eğer sizin dışınızda da demokrasi güçleri var ise, onların sizinle ilgili hangi söylemleri mevcut?. Tamamı ile ürkek, belirsiz ve tatmin etmeyen bir içerik ile kitle hedefsiz kalmıştır. Amaçtan öte, amaca giden yollar temizlenmeli ki hedefini bulsun. Bir bakarsınız tatmin etmeyen gerekçelerle, zayıflatmak istediğiniz güçleri -kendinize göre nasıl belirliyorsanız-güçlendirmiş olursunuz. Bir bakasınız iktidar aktörleri daha dişli çıkabilir

   En önemlisi ise HDP'yi var eden misyon kendiliğinden manevrasız kalıyor. Bu kararla sanırım HDP en çokta ihtiyaç duyduğu ve kendini nispeten onaracağı bir seçim çalışmasından alıkonulacak. O büyük illerde yeniden çalışma zevkini ve hünerli emektarlarını tekrar aktifleştirebilecek midir bu büyük bir soru!... "Çalışan demir ışıldar" misali...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz Acar
Yılmaz Acar - 2 yıl Önce

Yazınızı okudum iyi bir teşhis bırakmışsınız benimde cok merak ettiğim bu bizim bilmediğimiz demokrasi güçleri kimler ve onları kim belirlemiş eğer CHP den söz ediyorsa CHP nin demokrasiyle işi olmaz eğer olsaydı HDP nin adayları onların oylarıyla şu an ceza evinde değilmi daha dün Avrupa konseyinde diğer partilerle birleşip Kürtler aleyhine oy kullanmadımı peki bunlar nasıl demokrat bence metrepolleri CHP ye terk etmiyeceklerdi bütün türkiyede secime katılıp adaylarını belirtecektı bence bundan sonra hdp artık bir kürt partisi oldu oysaki kuruluş amaçlarından biride Türkiye halklarının partisi olmaktı ama bunu bir türlü başaramadı işin garip yanı bugun de AKP yle üst düzey görüşme olmuş neymiş tesadüf yemezler hiçbirşey tesadüf değil herkese başarılar

ş.takva
ş.takva @Yılmaz Acar - 2 yıl Önce

Sayin Acar dikkatinizeTeşekkürler.İnanın çokça soruya cevap olamadık süreç hasasiyeti medeni ile.

Van adamı
Van adamı - 2 yıl Önce

Valla bişeyler dönüyor ama olacak ne varsa Kürtlerin zararına olacak. Kürtler şimdi ne oluyor demokrat ? Yurtsever? Sosyalist? Irkçı ? Türk solunun arka bahçesi ? Kürtçü? Neee??

İrfan Koç
İrfan Koç - 2 yıl Önce

Irkçılığın ve kafatasçılığın demokratlık maskesiyle yutturmacası da bu olsa gerek, Ha Türk ırkçısı MHP, ha Kürt Irkçısı HDP, bu beyefendide ırkçılığını sosyal demokratlıkla gizleyen fosillerden herhal.

banner8